Piątek, 19 lipca 2024

Aliexpress.pl: Jak kupować w Chinach?

14 sierpnia 2022

Aliexpress.com nie jest to sklep internetowy, to jest on podobny do Allegro w tym, że skupia różnych sprzedawców i sklepy.

Na co należy zwrócić uwagę i od czego zacząć?

Aby dokonać zakupów online musimy założyć konto. Gdy już to zrobimy, możemy skorzystać z wyszukiwarki lub wybrać jedną z kategorii.

Na stronie znajdziemy wszystko, czego potrzebujemy, w tym telefony, komputery, ubrania, a nawet sprzęt do domu i ogrodu. Musimy uważać, aby nie klikać w podróbki, ponieważ jest wielu sprzedawców, którzy zamieszczają swoje oferty na tej stronie. Niektórzy sprzedawcy po prostu podają, że sprzedawany przez nich produkt jest zamiennikiem. Inni używają zdjęć producenta i nie podają marki. Nie musimy się martwić, czy przesyłka dotrze, czy nie. (Jak postępować z paczką, która nie dotarła, omówimy w następnym punkcie). Przedmiot może jednak znacznie różnić się od oryginału. Cena jest najważniejszą rzeczą do rozważenia. O ile w Chinach można znaleźć wiele rzeczy taniej niż w Polsce, o tyle zegarek, który w Polsce kosztuje kilka tysięcy złotych, w Chinach nie będzie kosztował więcej. Powiedzmy, że jakiś produkt już nam się podoba. Przed zakupem pamiętajmy o przeczytaniu recenzji i obejrzeniu produktu. Pozwoli nam to stwierdzić, czy przedmiot, który chcemy zamówić, jest faktycznie tym, czym powinien być. Przykładowo zegarek G-Shock w Polsce to koszt około 300-400zł. Na aukcji jest to 10 dolarów.

  1. Kupujący oceniają przedmiot.
  2. Ocena sprzedawcy/sklepu, który umieścił przedmiot.

Klikając na nazwę sklepu, a następnie klikając na "Feedback", możemy sprawdzić wszystkie opinie o sprzedawcy, a także wystawione przez niego przedmioty. Jest to niezbędne podczas zakupów na portalu. Dzięki temu możemy określić, czy warto kupować u tej osoby.

Metody wysyłki i sposoby płatności

Istnieje wiele sposobów płatności. Istnieje wiele opcji płatności. Możesz zapłacić kartą, przez PayPal lub przez PayU. Jest to najprostsza i najpopularniejsza metoda dla Polaków. Płacimy tradycyjnym przelewem przez stronę naszego banku. Nie potrzebujemy żadnych dodatkowych kont ani podawania pełnych danych karty. Metody wysyłki mogą być różne w zależności od sprzedawcy. Niektóre metody wysyłki są darmowe, ale dostawa trwa nawet do 60 dni. Dla każdej opcji wymieniłem szacowany czas dostawy.

Warto wybrać szybszą wysyłkę, jeśli nie jest ona zbyt droga. Dostawa trwa krócej i często takie paczki są również ubezpieczone. Jest to szczególnie ważne w przypadku drogich produktów.

Co zrobić, gdy paczka nie dotrze?

Aliexpress.com oferuje kompleksowy program ochrony kupującego. Złożymy spór ze sprzedawcą, jeśli paczka do nas nie dotrze lub jeśli uważamy, że coś jest nie tak. Wystarczy założyć paczkę, jeśli zostanie ona zagubiona. Dodatkowe zdjęcia lub filmy będą wymagane, jeśli produkt jest uszkodzony. Sprzedawca może poprosić nas o zamknięcie paczki po zgłoszeniu przez nas sporu. Po zamknięciu przez nas paczki nie będzie możliwe jej ponowne otwarcie. W zależności od przypadku, możemy otrzymać pełny zwrot pieniędzy, częściowy zwrot pieniędzy lub ponowną wysyłkę. Dobra wola sprzedawcy jest tym, co daje gwarancję na portalu. Musimy poczekać na jego decyzję.

Kody promocyjne, zniżki i kupony

Istnieje wiele zniżek oferowanych przez serwis. Każdy sprzedawca może również oferować własne kody rabatowe. Chińskie święta dają szansę na zakup wielu produktów w niższej cenie. Najpopularniejsze promocje odbywają się w Dzień Singla (11 listopada), Boże Narodzenie oraz Czarny Piątek. Te promocje nie są jedynymi, które cieszą się popularnością. Zdarzają się również okazjonalne obniżki cen.