Niedziela, 19 maja 2024

Czym jest Magisk? Jak z niego korzystać? Ten obszerny przewodnik wyjaśni, jak zmodyfikować system Android.

16 sierpnia 2022

Główną zaletą Androida jest łatwość jego modyfikacji. Bez problemu możemy zastosować nasze poprawki i zmiany do fabrycznego systemu. Magisk jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do tego celu. W jaki sposób go zainstalować? Jak sobie z nim poradzić? Co zrobić, gdy mój telefon przestanie działać? Ten poradnik odpowie na wszystkie Twoje pytania, a nawet więcej!

Zacznijmy od początku...

Zanim zaczniemy instalować Magisk, warto zadać sobie pytanie, czy naprawdę jest nam on potrzebny. Zanim zainstalujemy Magisk, musimy odblokować bootloader. Zaraz powiem więcej do czego to posłuży. Zabieg ten zmniejsza bezpieczeństwo telefonu. Jak widać, na wszystko znajdzie się coś.

Magisk - co to w ogóle jest?

Magisk to, hmm... Jego podstawowym zadaniem jest rootowanie smartfona. Do czego służy rootowanie? Root daje możliwość modyfikowania plików systemowych i powodowania kolejnych modyfikacji. Można również instalować moduły dodające konkretne funkcje do urządzeń. Możemy wgrać moduł, który odblokuje Camera2Api na Xiaomi Mi A1. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas i znacznie ułatwi instalację modułu. Omówię to dzisiaj z Wami na podstawie tego modułu i tego telefonu.

UWAGA: Przed rozpoczęciem pracy wykonaj kopię zapasową wszystkich swoich danych. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności w przypadku utraty lub uszkodzenia danych.

Instalacja

Czy pamiętasz co napisałem? Należy odblokować bootloader. Jak to zrobić? Każdy producent ma swoje własne procedury. Ten temat jest na inny wpis. Mamy dla Was poradnik, który pomoże Wam wykonać ten krok w przypadku smartfonów Xiaomi

. . Wystarczy wpisać w Google [numer smartfona] unlock bootloader, aby znaleźć odpowiednią dla siebie metodę. Szybko znajdziesz tutorial, który będzie Ci odpowiadał. Nie znajdziesz tutoriala, który Ci odpowiada, jeśli np. nie masz Meizu .....

Dla Xiaomi Mi A1 wystarczy pobrać Minimal ABD, oraz Fastboot

narzędzie. Kliknij na link, aby otworzyć zakładkę, w której możesz je pobrać. Nawet jeśli Twój Mi A1 nie jest jeszcze dostępny, to narzędzie będzie bardzo przydatne. Gdy już wszystko zostanie pobrane, możecie włączyć debugowanie USB w ramach ustawień deweloperskich, a następnie włączyć smartfon w trybie fastboot. W przypadku przykładowego smartfona trzeba będzie użyć kombinacji power + volume down, gdy telefon jest wyłączony. Przez około 3 sekundy trzeba będzie przytrzymać oba przyciski jednocześnie. Wkrótce po tym smartfon automatycznie przełączy się na wybrany tryb. Po pojawieniu się komunikatu należy podłączyć smartfon do komputera.

UWAGA: Czasami odblokowanie bootloadera może spowodować usunięcie pamięci smartfona. Zawsze powinieneś mieć kopię zapasową swoich danych.

Proces odblokowania jest w tym przypadku bardzo prosty. Najpierw trzeba otworzyć wiersz poleceń w trybie administratora, a następnie wpisać tylko dwie komendy. Pierwszym poleceniem jest przejście do katalogu docelowego, w którym znajdziemy narzędzie Minimal ADB lub Fastboot. Wykorzystamy do tego polecenie Cd [path_access]. Drugim krokiem jest odblokowanie bootloadera. Wpisujemy Fastboot oem unlock

Po chwili smartfon uruchomi się ponownie. I to już wszystko!!! Czy mówiłem, że to takie proste?

Zainstalujmy teraz Magisk. Potrzebny nam będzie komputer, z którego pobierzemy TWRP (custom recover, wymagany do wgrania Magiska), oraz sam Magisk, , wraz z Magisk Managerem

Podpowiedź:

Zalecam umieszczenie wszystkich plików w folderze za pomocą naszego narzędzia ADB. Możesz również nazwać pliki "magisk" lub "twrp", aby ułatwić nam później. Uważaj, aby nie zmienić przypadkowo nazwy rozszerzenia.

Gdy wszystko jest już skonfigurowane, przejdźmy do instalacji TWRP. W tym tutorialu jest wyjaśniona procedura. Mi A1 nie ma partycji odzyskiwania. To sprawia, że sprawy są nieco bardziej skomplikowane. Najpierw uruchamiamy urządzenie w trybie fastboot. Gdy już to zrobimy, podłączamy urządzenie do komputera. Ponownie otwieramy wiersz poleceń jako administrator i wpisujemy ścieżkę docelową ADB. Następnie wpisujemy polecenie fastbootboot [nazwa_pliku_twrp].zip.

Jeśli wiersz poleceń zwróci komunikat informujący o zakończeniu instalacji, nie należy wyłączać urządzenia ani odłączać go od prądu. Po około 8 sekundach TWRP pojawi się na ekranach smartfonów.

Następnie skopiuj plik Magisk, Magisk Manager oraz Magisk Uninstaller z pamięci RAM komputera do pamięci wewnętrznej telefonu. Tak jakbyście przerzucali do niej dowolny plik. Teraz wracamy do TWRP. Wybieramy opcję "Zainstaluj" i szukamy tam Magiska. Po zakończeniu instalacji klikamy "Reboot system".

Brawo! Magisk został zainstalowany!

Nie chce się uruchomić, telefon wpadł w bootloop Co mam zrobić?

Spokojnie, nie wpadaj w panikę. Tak się dzieje, gdy używasz starego TWRP. Możliwe, że masz go już na swoim telefonie i nie zaktualizowałeś. Możesz to naprawić w pięć minut. Pamiętacie jak prosiłem o wgranie dodatkowego pliku do usunięcia Magisk? W tej chwili będzie on dla nas bardzo przydatny. Wystarczy, że przeflashujesz go w TWRP dokładnie tak jak w pliku instalacyjnym. Twój telefon powinien się teraz uruchomić. Zacznij wszystko od nowa, ale tym razem zaktualizuj TWRP.

Magisk: Pierwsze kroki

Zacznijmy od zainstalowania menedżera Magisk. Przerzucony wcześniej plik.apk można zainstalować bezpośrednio z pamięci wewnętrznej telefonu. Wystarczy wyszukać go w menedżerze plików, a następnie odpalić go, aby go zainstalować. Zrobiłeś to już wcześniej? Odpalajcie.

Z menu start możemy zaktualizować Magisk Manager i Magisk Server. Należy wyszukać aktualizację, a następnie ją zainstalować. Program przeprowadzi nas przez ten proces. Rozwińmy menu.

Skupię się na najważniejszych funkcjach. Zakładka "Superuser" służy do monitorowania aplikacji wykorzystujących roota. Możemy ukryć roota z różnych aplikacji za pomocą "Magisk Hide". Jest to najbardziej przydatne, gdy potrzebujemy pełnej funkcjonalności aplikacji bankowych. Nie mamy płatności zbliżeniowych ani logowania za pomocą odcisku palca, więc ważne jest, aby nie ukrywać tych informacji. Zakładka "Moduły" zawiera zainstalowane moduły. Moduły? No właśnie...

Moduły, czyli modyfikacja systemu jest szybka i (zazwyczaj) łatwa

Przejdźmy teraz do zakładki "Downloads". Tutaj możesz pobrać moduły, które Cię interesują. W tej sekcji znajduje się duży wybór. Porty aplikacji z innych smartfonów, zestaw ikon, ViPER4AndroidFX, nowe Emoji i wiele innych. Dziś zainteresuje nas moduł, który odblokowuje Camera2Api i implementuje elektroniczną stabilizację obrazu. Wprowadza też drobne poprawki do aparatu. Musimy po prostu znaleźć interesujący nas moduł, kliknąć na ikonę po prawej stronie, a następnie kliknąć "Install". Po zakończeniu instalacji klikamy "Reboot".

Przetestujmy to rozwiązanie. Pobierzmy dowolną wersję aplikacji Google Camera, a następnie zainstalujmy ją. Powiedzmy, że chcemy, aby było to TEN

. . Można ją pobrać na telefon i zainstalować. Jest to plik.apk, więc zainstalujesz go dokładnie tak samo jak Magisk Manager. Po zakończeniu instalacji otwórz GCam. Wszystko zadziałało dla mnie i prawdopodobnie dla Ciebie.

Gratulacje!!! Z powodzeniem zainstalowałeś swój pierwszy moduł. Łatwe, prawda?

Twój telefon wszedł w bootloop po zainstalowaniu modułu

Czasami zdarza się, że niektóre moduły są wadliwe lub działają tylko z niektórymi modelami smartfonów. Nie jest to jednak powód do paniki. Gwarantuję, że będziesz w stanie rozwiązać problem w mniej niż 5 minut. Uruchom TWRP na urządzeniu, a następnie pobierz THIS FLE. Będzie on teraz instalowany przez recovery dokładnie tak samo jak Magisk. Następnie zrestartuj komputer, wracając do ekranu głównego. Kliknij przycisk "Zaawansowane", a następnie "Terminal". Teraz w terminalu wpisz polecenie uninmod. To proste menu wyświetli wszystkie moduły, które zostały wgrane do telefonu.

Możesz odinstalować daną modyfikację wpisując przypisany do niej numer. Po tym procesie zrestartuj swoje urządzenie. Wszystko powinno teraz działać jak przed nieudaną próbą instalacji. Ta usterka została naprawiona. Czy wspominałem, że będzie szybko?

Ten tutorial jest krótki i treściwy. Wierzę, że pokryłem wszystkie zagadnienia, które musisz wiedzieć, aby pomóc Ci wejść w świat modyfikacji Androida.