Piątek, 19 lipca 2024

Evesham Technology Axis FX51 Review

28 listopada 2022

Verdict

Kluczowa specyfikacja

  • Cena w recenzji: £2349.00

Evesham Technology wskoczył na bandwagon Athlona 64 z maszynami wyposażonymi w procesory 3200 i FX-51. AXIS FX51, określany jako najbardziej wydajny system w ofercie Evesham, posiada imponujący arsenał, na który składają się takie elementy jak karta graficzna ATI Radeon 9800 Pro 256MB, najnowsza karta dźwiękowa Audigy firmy Creative oraz 19-calowy monitor TFT VP191b firmy ViewSonic.


AXIS FX51 dostarczany jest w czarnej obudowie typu tower, chociaż w trakcie pracy, dzięki bardzo głośnemu coolerowi procesora, daleko mu do ukrywania się. Beznarzędziowa konstrukcja pozwala użytkownikom, którymi najprawdopodobniej będą entuzjaści lub gracze, na łatwy dostęp do wewnętrznych komponentów. Błyszczące kciuki są obecne na zewnątrz i stanowią ostry kontrast z matową, czarną powierzchnią obudowy. Szkoda, że ten sam wzór śrubek kciukowych nie został zastosowany wewnątrz, więc podczas gdy dostęp do komponentów jest beznarzędziowy, to jeśli chcesz coś wymienić, usunąć lub dodać, śrubokręt będzie musiał być w zasięgu ręki.


Mimo, że obudowa została zaprojektowana w taki sposób, aby można było się do niej dostać, dwie blokady obudowy zapewniają pewne zabezpieczenie przed kradzieżą podzespołów i danych. Po otwarciu panelu przedniego ukazują się dwa napędy, oba w kolorze dopasowanym do obudowy, aby stworzyć poczucie jednolitości. Zatrzaski po obu stronach napędów pozwalają na ich łatwy demontaż lub wymianę, choć nadal trzeba uzyskać dostęp do wnętrza obudowy, aby odłączyć kable IDE i zasilające.


Podniesienie małego panelu znajdującego się w pobliżu dolnej części przedniej powłoki ujawnia dwa porty USB 2.0 i jeden port FireWire (IEEE 1394). Porty zamontowane z przodu zwiększają użyteczność systemu podczas korzystania z urządzeń takich jak aparaty cyfrowe, kamery i klucze pamięci, które wymagają częstego podłączania. Możliwość uniknięcia konieczności zaglądania za komputer, co zwykle kończy się jakąś formą fizycznego manewru, po którym brakuje tchu, jest wielkim atutem. Panel zakrywający te porty pomaga zapobiegać dostawaniu się kurzu do środka i nie zakłóca krzywych linii przedniej fasady.


Zewnętrzna obudowa kamery AXIS FX51 łączy w sobie eleganckie linie, bezpieczeństwo i funkcjonalność, stanowiąc solidną podstawę dla najnowocześniejszych komponentów znajdujących się w środku.


Przy tak dużej obudowie nie ma co liczyć na ciasnotę i z pewnością po zdjęciu bocznego panelu widać przestronną konstrukcję zapewniającą miejsce dla rąk do łatwego manipulowania komponentami. Evesham Technology wykazuje się dużą dbałością o szczegóły, szeroko stosując opaski kablowe i mocowania, aby stworzyć szereg dobrze poprowadzonych kabli.


Popularna płyta główna Asus SK8N pomaga w ogólnym rozplanowaniu kabli poprzez umieszczenie większości złączy na krawędzi PCB. Oznacza to, że kable nie ciągną się nad głównymi komponentami, takimi jak karta graficzna czy procesor. Schludna konstrukcja zapewnia, że wszelkie przyszłe modernizacje powinny być proste i stosunkowo bezbolesne.


Ponieważ procesor Athlon 64 FX-51 obsługuje dwukanałową pamięć DDR, AXIS FX51 jest wyposażony w dwie kości pamięci RAM, każda w standardzie PC3200. Dzięki dwóm kolejnym wolnym slotom, użytkownicy mogą z łatwością dokonywać upgrade'u. Asus SK8N jest popularną płytą główną, wyposażoną w chipset nVidia nForce 3 i jest już obecna w wielu jednoprocesorowych systemach Opteron, ponieważ obsługuje oba procesory.


Procesor FX-51 pracuje z prędkością 2.2GHz, co jest o 200MHz szybsze od Athlona 64 3200. Wentylator Thermaltake posiada miedzianą podstawę i bardzo głośny wentylator. Jeśli szukasz cichego komputera, to nie jest to rozwiązanie dla Ciebie, ale większość graczy i entuzjastów zniesie trochę hałasu, aby uzyskać więcej mocy.


Dołączenie Radeona 9800 Pro 256MB jest zaskakujące, ponieważ te karty są nieco trudne do zdobycia. 9800 PRO 256MB to karta z wyższej półki, przeznaczona dla osób, które lubią grać w gry w wysokich rozdzielczościach z włączonym pełnoekranowym antyaliasingiem (FSAA) i filtrowaniem anizotropowym (AF). Zastosowanie nowych pamięci DDR-II powoduje lekki spadek wydajności w stosunku do Radeona 9800 Pro 128MB w niższych rozdzielczościach. Karta ta ma jednak wystarczająco dużo mocy, by obsłużyć obecne gry i nadchodzące tytuły, takie jak Halflife 2 w rozdzielczości 1,280 x 1,024, czyli natywnej rozdzielczości 19-calowego monitora ViewSonic TFT.


Pojedynczy dysk twardy Maxtor o pojemności 250 GB zapewnia wystarczającą pojemność dla nawet najbardziej głodnych przestrzeni użytkowników, a dzięki dużemu buforowi 8 MB wydajność jest dobra. Wykorzystanie magistrali Serial ATA oznacza, że dysk twardy jest podłączony do dodatkowego kontrolera dysków Promise, który obsługuje zarówno szeregowe, jak i równoległe RAID ATA, gdyby użytkownik chciał w przyszłości dodać kolejne dyski.


Evesham Technology oczywiście wie, jak ważne jest chłodzenie dysku twardego i umieściło 80mm wentylator przed dyskiem. Chociaż obudowa pozwala na umieszczenie dwóch kolejnych 80mm wentylatorów na tylnej ściance, Evesham.com o dziwo pozostawił je puste.


Napęd CD-RW, który obsługuje 52 prędkości zapisu i 24 prędkości ponownego zapisu jest połączony z nagrywarką DVD Sony DW-U14A obsługującą zarówno standardy DVD-R/RW jak i DVD R/RW. Niestety dołączony pakiet oprogramowania nie pozwala w pełni wykorzystać potencjału napędów. Obydwa napędy podłączone są do pojedynczego kanału ATA, co daje zapasowy, równoległy kanał ATA do wykorzystania w przyszłości z innymi urządzeniami.


Za możliwości dźwiękowe odpowiada znakomita karta Creative Audigy 2 ZS, która posiada wsparcie dla 7.1-kanałowego dźwięku przestrzennego, standardów Dolby Digital EX i DTS-ES. Karta Audigy pompuje swój sygnał do zestawu głośników Inspire T7700 firmy Creative.


Bardzo podobała nam się praca z 19-calowym monitorem TFT VP191b firmy ViewSonic. Nie tylko panel 1,280 x 1,024 jest świetny, ale nawet podstawa jest pięknie zaprojektowana z tłumionym ruchem w pionie i płynnym obrotem. Możesz nawet obrócić ekran, jeśli chcesz czytać lub edytować duży dokument w oknie o kształcie portretowym.


Dzięki takim technologiom jak Gigabit Ethernet LAN wbudowany bezpośrednio w płytę główną, AXIS FX51 wykorzystuje tylko dwa z pięciu slotów PCI dostępnych dzięki karcie dźwiękowej Audigy 2 i modemowi Hayes V92. Mimo, że slot PCI znajdujący się najbliżej gniazda AGP ma niewielki prześwit ze względu na radiator karty graficznej, wciąż można go wykorzystać.


AXIS FX51 firmy Evesham Technology jest systemem przeznaczonym dla osób, które chcą mieć sprzęt najwyższej klasy. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości komponentów i dbałości o szczegóły, Evesham.com stworzył maszynę, z której można być dumnym. Nawet gwarancja jest imponująca - dwa lata na miejscu i trzeci rok na powrót do bazy.


Oczywiście komputer taki jak ten nie jest tani, a £2348.82 to spory kawałek gotówki do wyrzucenia na komputer w dzisiejszych czasach. Jeśli jednak szukasz najwyższej klasy komponentów i niespotykanej odporności na przyszłość, Evesham Technology Axis FX51 jest strzałem w dziesiątkę.

(tabela:cechy)


Zaufany wynik

Wynik w szczegółach

  • Wartość 7
  • Cechy 9
  • Wydajność 10