Piątek, 19 lipca 2024

GNOME 43 już jest! Co nowego?

4 czerwca 2023

GNOME 43, stabilne środowisko graficzne, zostało właśnie wydane. Co nowego?

Środowisko GNOME 43 zostało oficjalnie wydane

W zasadzie wiadomość o GNOME 43 była publiczna od dłuższego czasu, ponieważ wszystkie zmiany zostały już udostępnione. Sam testowałem ten pulpit na Fedorze37 Beta. W porównaniu do swojego poprzednika, pulpit przeszedł kilka istotnych zmian.

GNOME 43 ma nowy panel szybkich ustawień. Nie jest to już lista tekstu, ale natywne przełączniki dla Chrome OS lub macOS. Jest również bardzo łatwy w użyciu. Dostępny jest skrót do tworzenia zrzutów ekranu. Zdecydowano się dodać natywny selektor źródła dźwięku. Jest to coś, czego chciałem od bardzo dawna i było to możliwe dzięki wtyczce. Teraz nie potrzebuję rozszerzeń.

Nowe przełączniki w GNOME 43

Dodano Nautilusa, nową aplikację do zarządzania plikami. Jest on teraz kompatybilny z GTK4 oraz Adwaita. W środowisku GNOME 42 Nautilus nadal działał w środowisku GTK3. Aplikacja wygląda lepiej i jest bardziej spójna. Dostępny jest także nowy Kalendarz GNOME. Zapewnia widok miesiąca po lewej stronie, co jest pomocne w zarządzaniu czasem.

Nowy kalendarz

Zaktualizowano także Mapy GNOME i inne aplikacje. Device Security jest również dostępne w ustawieniach systemu, ale często źle ocenia bezpieczeństwo sprzętu i nie można go uruchomić na maszynie wirtualnej. Nowy sklep z aplikacjami jest znacznie bardziej atrakcyjny i ułatwia zmianę źródła oprogramowania. GNOME Software pozwala na instalowanie aplikacji webowych.

GNOME 43 wprowadza nowy kalendarz i przełączniki

Można przynajmniej przetestować GNOME43, wypróbowując Fedorę37 Beta. Przejdę na GNOME43 dopiero wtedy, gdy zostanie wydana nowa Fedora 37 i zobaczę u siebie aktualizację OTA.

LineageOS 20 jest już dostępny! Jest on oparty na Androidzie 13

Źródło: GNOME, OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!