Piątek, 19 lipca 2024

Hi-Grade Xperian Review

20 stycznia 2023

Werdykt

Plusy

  • Świetny ekran
  • Pełen funkcji
  • Niewiarygodna cena

Cons

  • Pomarańczowy Bloatware
  • Słaby aparat

Kluczowa specyfikacja

  • Cena za recenzję: £1598.00

Mam nadzieję, że do tej pory przeczytałeś naszą relację z nowego Microsoft Windows XP Media Center Edition. Jeśli jesteś podekscytowany możliwością komputera, który może obsługiwać bogate w media treści w nowy i ulepszony sposób, to Hi-Grade Xperian może być rodzajem rzeczy, które chcesz. Xperian nie jest dostarczany z XP Media Center Edition, ale raczej z zestawem własnych aplikacji.

Pod wieloma względami jest podobny do Elonex eXentia, ale ma kilka własnych sztuczek.


Design Xperii jest doskonały i na pewno nie będzie wyglądał nie na miejscu w twoim salonie. Z przodu widać jedynie 17-calowy płaski panel TFT o natywnej rozdzielczości 1,280 x 1,024 oraz dwa głośniki stereo. Byłoby jednak lepiej z ekranem panoramicznym 16:9, ponieważ obecny wyświetlacz 4:3 nie jest idealny do oglądania filmów DVD.


Kolorystyka jest nietypowa, ale atrakcyjna. Otoczka ekranu ma kolor przydymionego brązu, natomiast jednostka główna jest w kolorze ciemnego srebra. Sam wyświetlacz jest pokryty ochronnym plastikowym arkuszem, co sprawia, że jest łatwy do utrzymania bez odcisków palców i smug. System jest również bardzo kompaktowy, co dodaje mu stylowego wyglądu. Szkoda, że Hi-Grade udało się zepsuć stylowy wygląd Xperii poprzez zbyt wiele logo i naklejek na całym froncie. Lepiej wyglądałby z czystym, srebrnym wykończeniem.


Xperian pracuje pod standardową wersją Windows XP Home, co sprawia, że zastanawiasz się co jest w nim takiego specjalnego. Cóż, na początek posiada zarówno zintegrowany tuner TV jak i radio FM. Samo w sobie nie jest to nic szczególnego, gdyż tuner telewizyjny można łatwo dodać do każdego starego komputera. Ale w tym miejscu Xperian zaczyna się robić interesujący.


Wyłącz Xperiana, wyjmij dostarczonego pilota i naciśnij przycisk TV, a w ciągu 10 sekund będziesz oglądać telewizję na pełnym ekranie. Wciśnij przycisk radio i przechodzisz do pełnoekranowej aplikacji do strojenia radia, ponownie wciśnij przycisk CD/MP3 i masz wybór pomiędzy płytami CD audio/MP3 lub odtwarzaniem plików MP3 z dysku twardego. I wreszcie jest przycisk DVD, który oczywiście przenosi do programu odtwarzania DVD, który odtwarza płyty DVD na pełnym ekranie. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba uruchamiać Xperiana w systemie Windows, a przełączanie się między różnymi aplikacjami nie zajmuje dużo czasu.


Można nawet używać Xperiana jako PVR i nagrywać programy telewizyjne na dysk twardy, korzystając z przydatnych funkcji, takich jak przesunięcie czasowe. Pozwala to na oglądanie programu od początku, gdy jest on jeszcze nagrywany. Pilot jest dość prosty w obsłudze, choć ma wiele przycisków, które mogą dezorientować niektórych użytkowników.


Odtwarzanie wideo jest pierwszorzędne, nawet przy szybko poruszających się obrazach Xperian generował świetny obraz. Jakość dźwięku nie jest na tym samym poziomie co ekran i jest trochę cichy podczas oglądania DVD. Hi-Grade dostarcza jednak zestaw głośników Creative Labs I-trigue 3300, aby dodać trochę oomph do dźwięku. Niestety te konkretne głośniki Creative nie produkują wspaniałego dźwięku, ale wyglądają rewelacyjnie i pasują do wizerunku Xperii.


Jeśli chodzi o specyfikację komputera, Hi-Grade nie poszło na skróty. Rdzeniem Xperiana jest Pentium 4 2.66GHz pracujący z prędkością magistrali 533MHz. Płyta główna posiada nieco starszy chipset Intel 845PE, ale nadal jest bardzo wydajna. Do procesora i płyty głównej dołączone jest 512MB pamięci PC2700 DDR SDRAM. Zintegrowana karta graficzna oparta jest na układzie ATi Radeon 9000 z 64MB pamięci. Nie jest to może świetne rozwiązanie dla najnowszych gier, ale Xperia nie jest raczej skierowana do graczy.


Dysk twardy to jednostka Seagate o pojemności 120GB pracująca z prędkością 7200rpm. Pojedynczy napęd optyczny to combo Panasonic DVD/CD-writer, który jest w stanie pisać do nośników DVD-R z dwoma prędkościami, DVD-RW z jedną prędkością, DVD-RAM z jedną prędkością, CD-R z 16 prędkością i wreszcie CD-RW z 10 prędkością. Jest to napęd w stylu laptopa, który wyskakuje z prawej strony jednostki głównej. Za napędem optycznym znajdują się złącza antenowe TV i radiowe oraz złącze wejściowe Video, które podłącza się do kabla rozdzielającego. Rozgałęźnik dodaje wejście S-Video i kompozytowe wideo.


Wokół tylnej części Xperiana znajdziemy szeroką gamę złączy, w tym 3,5 mm złącza audio dla mikrofonu, wejścia i wyjścia liniowego, optycznego S/PDIF, dwa porty FireWire (jeden 4-pinowy i jeden 6-pinowy), modem, LAN i dwa porty USB 2.0.


Pokładowy modem to jednostka V.90 56k, a zintegrowana karta sieciowa jest zdolna do pracy z prędkością 10/100Mbit. Porty audio mogą być rekonfigurowane programowo, gdyż pokładowy dźwięk zapewnia obsługę 5.1 kanału.


Po lewej stronie wyświetlacza znajdują się kolejne dwa porty USB 2.0, pojedyncze gniazdo PC Card typu II oraz czytnik kart pamięci, który akceptuje karty Smart Media, Secure Digital, Multi Media Card oraz Sony Memory Stick.


W skład zestawu akcesoriów wchodzi wspomniany wcześniej pilot, bezprzewodowa mysz (dostarczana z kablem ładowarki podłączanym przez USB) oraz bezprzewodowa klawiatura. Klawiatura nie jest rewelacyjna, przypomina coś, co można znaleźć w nowoczesnych notebookach. Profil jest raczej płaski, a dolny rząd klawiszy jest trochę trudny w użyciu, ponieważ znajdują się one poniżej poziomu ramki klawiatury. Miłym akcentem jest jednak to, że gdy klawiatura nie jest używana, można ją przechowywać przed ekranem na małej podstawce. Hi-Grade dołącza również kopię Microsoft Works 7 i Panda Anti-Virus Titanium.


Patrząc na benchmarki Xperiana można zauważyć, że nie jest to najszybsza maszyna w okolicy, ale trzeba zadać sobie pytanie, czy to naprawdę ma znaczenie?

Moim zdaniem nie, moc nie jest tym, o co chodzi w tej maszynie. To rozwiązanie, które pozwala mieć stylowy komputer, który robi wszystko dobrze, a nie potwora wydajności. To powiedziawszy, nie jest to w żadnym wypadku wolna maszyna, ale jej najsłabszymi punktami będzie niezdolność do grania w najnowsze gry.


""Werdykt"


Xperian jest świetnym komputerem do salonu, który posiada każdą funkcję, jaką można sobie zażyczyć. Jest jednak jeden mały problem i jest to cena wywoławcza £1,598, która jest trochę na stromej stronie nawet dla czegoś takiego. Ale jeśli szukasz stylowej maszyny, którą możesz trzymać w salonie bez poczucia wstydu, to jest to zdecydowanie jeden do bliższego przyjrzenia się.

(tabela:cechy)


Zaufany wynik

Wynik w szczegółach

  • Wartość 7
  • Cechy 9
  • Wydajność 7