Sobota, 7 września 2024
Wybór ładowarki do smartfona lub innego urządzenia elektronicznego wydaje się prosty. Idziemy do sklepu, chwytamy najlepszą kostkę na półce, a potem zadowoleni idziemy do kasy. Nie da się być bardziej prawdomównym. Prawda jest taka, że sytuacja jest skomplikowana i użytkownicy muszą pamiętać o kilku parametrach podczas ładowania swoich urządzeń.
Jesteśmy wdzięczni firmie Green Cell za zapewnienie wsparcia merytorycznego dla tego artykułu!
Do ładowania urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety czy słuchawki bezprzewodowe, wykorzystuje się prąd stały. Dwa kluczowe parametry określają natężenie prądu: napięcie (podawane jako wolty, np. 5 V) i amperaż (odpowiednio. 3 A). Najlepszym sposobem na określenie, jaką ładowarkę powinieneś wybrać, jest zbadanie oryginalnej, dołączonej do telefonu. Producent wymieni parametry, które zostały dobrane dla każdej ładowarki. Musimy pamiętać, że smartfony mają różne standardy szybkiego ładowania, a firmy często dostarczają nam słabsze ładowarki.
Telefon może wspierać Quick Charge 4.0/4.0+. W tym zestawie znajdziemy ładowarkę, która pozwoli nam na ładowanie w standardzie Quick Charge 3.0 lub 2.0. Jak wybrać ładowarkę, która obsługuje dany standard? My skupimy się na Qualcomm Quick Charge, ponieważ jest to najpopularniejsza technologia. Oto napięcia i natężenia dla poszczególnych generacji:
Jeśli smartfon obsługuje technologię szybkiego ładowania, warto sprawdzić, czy natężenie prądu i amperaż są prawidłowe, aby maksymalnie wykorzystać potencjał urządzenia.
Recenzja 5-portowej ładowarki marki Green Cell
Power banki są bardzo popularne na całym świecie. Jest jeszcze trzeci parametr - pojemność zastosowanych ogniw. Pojemność ta mierzona jest w amperogodzinach (skrót Ah) lub miliamperach (skrót mAh). Oznacza to, że powerbank o pojemności 20 000 mAh może pięciokrotnie naładować smartfon z baterią o pojemności 4 000 mAh. W rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.
Każde ładowanie powoduje utratę energii, która jest rozpraszana w postaci ciepła. Dobre power banki od renomowanych producentów powinny mieć sprawność na poziomie minimum 90%. Jeśli wrócimy do poprzedniego przykładu i telefon zostanie naładowany do 0%, a następnie wyłączony podczas ładowania (brak dodatkowego poboru energii podczas ładowania), to taki smartfon będzie w stanie naładować się około 4,5 raza.
Podobnie jak w przypadku ładowarek, power banki posiadają również prąd i napięcie ładowania. Warto o tym pamiętać podczas zakupów tego typu sprzętu.
Z jakich banków energii lub ładowarek korzystasz? Czy wasze smartfony obsługują szybkie ładowanie? Prosimy o pozostawienie komentarzy!