Środa, 19 czerwca 2024

LibreOffice 7.5 już dostępny! Popularny pakiet biurowy ma teraz więcej funkcji!

19 sierpnia 2023

LibreOffice to zdecydowanie mój ulubiony pakiet biurowy. Używam go, kiedy tylko mogę. Ma pewne wady, ale przyzwyczaiłem się do nich i działają one świetnie. LibreOffice 7.4 został właśnie wydany.

LibreOffice to darmowe oprogramowanie biurowe o otwartym kodzie źródłowym (FOSS), które zawiera narzędzia do tworzenia i edycji dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji, baz danych i grafiki wektorowej. Jest to darmowa i otwarta alternatywa (FOSS) dla pakietu Microsoft Office i jest dostępna na wielu platformach, w tym Windows, macOS i Linux. LibreOffice został opracowany przez wolontariuszy, organizację non-profit i jest dostępny za darmo. Czy znasz rozszerzenia plików takie jak.odt i.ods? Pliki te zostały prawdopodobnie utworzone za pomocą LibreOffice lub OpenOffice (jego poprzednika).

LibreOffice 7.5

Nowa aktualizacja ma pojawić się sześć miesięcy po LibreOffice 7.4, głównym wydaniu, które poprawiło kompatybilność z dokumentami Microsoft Office. Wersja 7.5 jest kontynuacją tych prac, ale wprowadza również szereg nowych funkcji. Nowe ikony są, w pewnym sensie, zgodne z nowym standardem. Osobiście wolałem starsze ikony, ale te odświeżone również mogą się podobać.

Nowe ikony w LibreOffice 7.

Deweloperzy ulepszyli również ciemny motyw (widzimy, jak ikona paska narzędzi nagle zmienia kolor na biały bez wypełnień) i tryb wysokiego kontrastu. Na touchpadzie możemy wykonywać gesty powiększania i obracania. Pojedynczy pasek narzędzi również został ulepszony. W systemie Linux dodano płynne przewijanie.

LibreOffice 7.5 Dark Theme

Jedną z moich ulubionych funkcji jest eksportowanie plików do formatu PDF. Okazuje się, że została ona dość mocno usprawniona. Do tej pory dobrze mi się to sprawdzało, ale cieszę się, że będzie jeszcze wydajniej. Nowe style tabel są dostępne w Impress (jak PowerPoint) i Draw. Łatwiejsze jest również ich samodzielne tworzenie. We Writerze (np. Word) zakładki są teraz bardziej widoczne, a funkcja tłumaczenia jest dostępna przy użyciu interfejsu API DeepL. Calc, który jest podobny do Excela, również będzie miał nowe funkcje.

LibreOffice 7.5 został wydany i jest dostępny do pobrania dla wszystkich.

Źródło: OMG!Ubuntu

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG przez Google News!