Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Multimedialny laptop Acer Aspire 7 jest dla każdego

16 sierpnia 2022

Acer przysłał mi laptopa Aspire 7, a konkretnie model o kodzie A715-71G52WE. Laptop to coś, z czym nie mogę się rozstać, więc był moim towarzyszem przez dwa tygodnie w domu i na uczelni. Sprzęt musiał sprostać wielu zadaniom. To były wyzwania, którym musiał sprostać Acer Aspire7. Czy warto w niego zainwestować? Cieszymy się, że wpadliście do nas!

Jakość wyglądu i budowy

Obudowa Acer Aspire7 została wykonana z mieszanki aluminium i plastiku. Plastik jest wystarczająco mocny, by wytrzymać codzienne wyzwania. Podczas moich testów nie został w żaden sposób porysowany. Minusem jest to, że nie mogę sięgnąć palcami do górnej pokrywy. Trudno jest utrzymać laptop w czystości. Dolna część laptopa jest dobrze wykonana i sprawia wrażenie solidnej. Górna część jednak taka nie jest. Pokrywa ekranu potrafi się wyginać i skrzypieć przy użyciu bardzo małej siły. Choć nie jest to rzecz pokrętna, uznałem, że warto o tym wspomnieć.

Acer świetnie poradził sobie z rozmieszczeniem portów. Na prawym boku znajdziemy kabel do ładowania, 2 porty USB 2.0 oraz gniazdo słuchawkowe. Po lewej stronie znajdziemy RJ45, USB 3.1 typu C, USB 3.0 oraz czytnik kart SD. Nad ekranem umieszczono kamerę do wideorozmów. Acer Aspire 7 nie jest najlepszym urządzeniem mobilnym. Choć jest ciężki w przenoszeniu, to 2,35 kg nie jest zbyt dużym ciężarem, by móc go spakować do plecaka i przetransportować do szkoły, pracy czy na uczelnię.

Specyfikacja Acer Aspire 7.

  • Czterordzeniowy procesor Intel Core i5-7300HQ taktowany zegarem 2,5 GHz na procesor (tryb Turbo do 3,5 GHz).
  • 8GB DDR4 RAM (maksymalnie 32 GB)
  • HDD 1TB 5400 rpm (opcjonalnie montaż dodatkowego dysku SSD do złącza M.2
  • NVIDIA GeForce GTX1050 2 GB DDR5
  • 15,6-calowy ekran o rozdzielczości FullHD (1920x1080) z matową powłoką
  • Bateria o pojemności 3220 mAh (producent deklaruje maksymalnie 420 minut pracy)
  • Złącza: USB 3.0, 2x USB 2.0 typu C, RJ-45. Czytnik kart SD. Wyjście HMDI. Wyjście słuchawkowe.
  • Bluetooth 4.0, WiFi 8021.1 a/b/g/n/ac
  • Wymiary: 38,16x26,28x2,4 cm, waga 2,35 kg

Ekran

Acer Aspire 7 posiada 15,6-calowy ekran o rozdzielczości FullHD. Ekran ten dobrze sprawdzał się w codziennym użytkowaniu. Kąty widzenia są doskonałe, a kolory są dobrze odwzorowane. Matowa powłoka wyświetlacza ułatwia pracę w słonecznych warunkach. Maksymalna jasność pozwala nam korzystać z urządzenia w pełnym słońcu. Natomiast minimalna jasność nie oślepi nas w całkowitej ciemności. Jedyne na co możemy narzekać to odwzorowanie kolorów. Jednak monitor lub laptop z lepszą matrycą będzie w stanie to porównać.

Touchpad i klawiatura

Acer zdecydował się na zastosowanie w Aspire 7 białej, podświetlanej klawiatury. To właśnie białą podświetlaną klawiaturę wolę od tej spotykanej w urządzeniach dla graczy. Podświetlenie nie jest natrętne, ale na tyle mocne, że pozwala na pisanie w zupełnych ciemnościach. Klawiatura ma bardzo niski skok klawiszy. Po pewnym czasie korzystanie z niej jest łatwe. Touchpad jest zamknięty metalową ramką. W jego lewym górnym rogu znajdziemy czytnik linii papilarnych. Gładzik jest czuły, ale i bardzo precyzyjny.

Głośniki

Praktycznie każdy używa swojego laptopa do oglądania telewizji lub słuchania muzyki. W takich sytuacjach jakość dźwięku ma kluczowe znaczenie. Acer Aspire 7 ponownie spełnił te oczekiwania. Chociaż jakość dźwięku nie jest tak dobra, jak w przypadku słuchawek lub głośników stacjonarnych, jest wystarczająco dobra, aby cieszyć się muzyką i filmami. Nie ma żadnych szumów ani zniekształceń. Również maksymalna głośność jest ustawiona na akceptowalnym poziomie.

Jak Acer Aspire7 sprawdził się w codziennym użytkowaniu?

Testowany przeze mnie Acer Aspire 7 stał się moim głównym narzędziem pracy na uczelni oraz do pisania tekstów. Było to świetne urządzenie. Urządzenie radziło sobie ze wszystkimi zadaniami. Wielokrotnie korzystałem z programów graficznych takich jak AutoCAD, Inventor i innych programów obliczeniowych. Laptop zdawał się nie zauważać żadnego z nich. Otwieranie czy obliczanie niektórych rzeczy trwało chwilę, ale to zdarza się nawet w przypadku droższego sprzętu.

Uruchomienie większej ilości aplikacji na laptopie nie jest trudne. Użycie procesora wzrosło przez Spotify, dużo zakładek w przeglądarce i jednoczesne modelowanie w Inventorze. Było to zauważalne, ale nie na tyle, by praca była niekomfortowa.

A co z grami?

Pomimo tego, że ze względu na ograniczenia czasowe nie mogłem na co dzień grać w żadne gry, postanowiłem powrócić do kilku tytułów, które zapadły mi w pamięć. Przetestowałem CS GO i Fortnite, GTA V, a także Wiedźmina 3 (Battlefield) i GTA V. Szczerze mówiąc, Acer Aspire 7 wypadł w tych grach zaskakująco dobrze. Gry online są kluczowe, ponieważ wymagają płynności i braku spadków klatek. Połączenie NVIDIA GeForce GTX 1050 i Intel Core i5-7300HQ pozwoliło nam osiągnąć stabilne 200-220 FPS w CS GO. Fortnite był ustawiony na 60 klatek na sekundę i nie zauważyłem żadnych spadków.

GTA V i Wiedźmin wymagają bardziej wymagających gier, więc trzeba będzie zmniejszyć ustawienia graficzne. Można grać na ultra, ale nie będzie to zbyt przyjemne zajęcie. Wszystko działa idealnie, gdy ustawienia są ustawione na średnie/wysokie. Battlefield 4 działa bez problemu w 50-60 FPS na maksymalnych ustawieniach.

Gaming jest głównym powodem nagrzewania się laptopa. Procesor i karta graficzna laptopa nagrzewały się podczas grania w GTA V i Wiedźmina 3. Nie spowodowało to jednak spadku wydajności. Acer Aspire 7 to laptop gamingowy, który poradzi sobie z najbardziej wymagającymi grami, choć nie należy do typowych.

Kultura pracy.

Tutaj muszę się poskarżyć. O ile z wydajności byłem zadowolony, o tyle kultura pracy nie jest najlepsza. Wszystko jest ciche i fajne, dopóki korzystamy z przeglądarki lub mniej wymagających programów. Sytuacja potrafi się diametralnie zmienić, gdy korzystamy z bardziej zasobożernych programów lub gramy w wymagające gry. Wystarczy kilka sekund, aby wentylatory stały się głośniejsze. Jest on tak głośny, że słuchawki ledwo go słyszą. Po pewnym czasie staje się tak irytujący, że utrudnia pracę bez nich.

Acer Aspire 7 lubi się nagrzewać. Obudowa nie jest tak gorąca, by trudno było ją trzymać, ale przestrzeń między klawiaturą, zawiasami i klawiaturą nagrzewa się szybko. Nie powoduje to jednak efektu przegrzania czy dławienia.

Bateria

Acer Aspire 7 jest wyposażony w akumulator litowo-jonowy o pojemności 3220 mAh. W zestawie znajduje się również 135-watowy zasilacz. Nawet podczas intensywnej pracy, zasilacz ten utrzymuje urządzenie w chłodzie podczas ładowania. Urządzenie może być używane do 9 godzin na jednym ładowaniu. Do 9 godzin użytkowania możemy uzyskać podczas pracy nad dokumentami tekstowymi bez dostępu do Internetu i jasności ustawionej na najniższy możliwy poziom. Przeglądanie stron internetowych skraca ten czas o około 5,5 godziny. Acer Aspire 7 może być również wykorzystywany jako przenośny odtwarzacz wideo. Bateria powinna wystarczyć na około 5 godzin pracy. Znacznie gorzej jest z grami, ale nie powinno to nikogo dziwić. Choć rozgrywka nadal jest płynna, powinniśmy spodziewać się lekkiego spadku wydajności. Można jednak cieszyć się nią przez nieco ponad godzinę.