Piątek, 19 lipca 2024

Nowy Telegram nie jest kompatybilny z Androidem i Linuksem

18 maja 2023

Telegram został niedawno zaktualizowany do zupełnie nowej wersji. Wprowadzono przynajmniej emojis statusowe. Niestety, program ma drobne problemy na dwóch platformach.

Jak naprawić błędy w Telegramie Jak je naprawić

Telegram 9.0 na Androida i 4.2 na pulpit to najnowsze aktualizacje. Niestety, znalazły one kilka innych problemów. Zacznijmy od Androida. Problem nie jest aż tak duży. Aplikacja zmienia ustawienie czcionki na 16. Jest to prawdopodobne w przypadku obracania ekranu. Wtedy nasze własne ustawienie zmienia się na 16. Błąd został już zgłoszony i czekamy na poprawkę.

Problem jest bardziej złożony w przypadku Linuksa, ale nie jest to pierwszy raz, kiedy to się dzieje. Problem dotyczy systemów wykorzystujących pulpit GNOME i serwer wyświetlania Wayland, takich jak nowe Ubuntu, Fedora czy EuroLinux Desktop. Tak samo jak w grudniu, tak i teraz jest to próba przełączenia się z XWayland z powrotem na Wayland.

Nadal występuje ten sam problem, a domyślne rozmiary kursora są źle odczytywane. Ten rośnie w miarę przesuwania myszki nad oknem Telegrama. Zniknęła również opcja natywnego paska zadań. Problem wygląda następująco.

Problem jest dokładnie taki sam na przełomie 2021/ 2020 roku.

Jak mogę go tymczasowo naprawić? Zainstaluj Telegram jako aplikację flatpak. (Jeśli już go masz, pomiń ten krok). Powinieneś podłączyć się do repozytorium Flathub.

flatpak flathub org.telegram.desktop

Następnie "downgrade'ujemy" aplikację do starszej wersji. Można to zrobić za pomocą polecenia:

sudo flatpak update --commit=57c03c9a20a7537028ec8c344d52b287f41487a507678f61c0a8cebb4eaf7702 org.telegram.desktop

Zablokujemy wtedy opcję aktualizacji i będziemy korzystać z wersji, która cały czas działa idealnie.

sudo flatpak mask org.telegram.desktop

Zgłosiliśmy już ten problem i czekamy na jego naprawę. Odblokuj aktualizacje, gdy się pojawią i zaktualizuj.

Niestety, nie jest to jeszcze odpowiedni czas, aby wprowadzić Telegram natywnie dla Waylanda lub GNOME. (Wszystko działa idealnie na KDE Plasma).

LineageOS 20 jest już dostępny! Jest on oparty na Androidzie 13

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!