Środa, 19 czerwca 2024

OPPO zaprezentowało kolejną generację swojej technologii aparatów podekranowych

29 sierpnia 2022

OPPO odsłoniło dziś najnowszą generację w swojej kamerze podekranowej (USC). Połączyła ona najlepsze innowacje sprzętowe z autorskimi algorytmami AI, aby umieścić przednią kamerę pod wyświetlaczem smartfona w przyjemny i nierzucający się w oczy sposób. Dzięki temu ekran pozostaje spójny i nienaruszony, zarówno podczas użytkowania, jak i w trybie uśpienia. Udało się osiągnąć idealną równowagę pomiędzy spójną jakością ekranu a jakością zdjęć wykonywanych przez aparat.

To przełomowe rozwiązanie zapewnia wciągające wrażenia na pełnoekranowym ekranie.

Nowa generacja USC rozwiązuje wiele problemów technicznych i produkcyjnych, które nękały technologię kamer podekranowych od momentu jej powstania. Chodzi o takie problemy jak niespójna jakość wyświetlania nad przednim aparatem, słaba jakość zdjęć z powodu ekranu zasłaniającego aparat oraz problemy z niezawodnością i trwałością takiego rozwiązania. OPPO było w stanie usunąć te problemy i zapewnić kompleksowe rozwiązanie, które podnosi doświadczenie pełnoekranowe.

Nowa generacja aparatu pod ekranem OPPO wprowadza wiele innowacji w projekcie struktury związanej z wyświetlaczem i algorytmami sztucznej inteligencji.

  • Innowacyjna geometria pikseli:Nowe rozwiązanie zmniejsza rozmiar każdego piksela, nie zmniejszając jego liczby na cal. Pozwala to na uzyskanie wysokiej jakości wyświetlania 400PPI, nawet w obszarze umieszczenia kamery.
  • Przezroczyste Połączenia: OPPO zastąpiło tradycyjne okablowanie ekranu innowacyjnym przezroczystym materiałem. Jest to połączone z wysoce precyzyjną procedurą produkcyjną, która zmniejsza szerokość przewodów o 50%. Skutkuje to lepszą jakością wyświetlania i płynniejszymi wrażeniami wizualnymi.
  • Lepsza kontrola dokładności ekranu i koloru: W przeciwieństwie do standardu branżowego, który wykorzystuje pojedynczy obwód ("1 do 2") do kontroli dwóch pikseli w obszarze ekranu nad przednią kamerą, OPPO stworzyło autorskie rozwiązanie, które wykorzystuje własną technologię ekranu. Każdy obszar pikseli odpowiada za jeden piksel ("1-1"). W połączeniu z algorytmiczną technologią kompensacji OPPO pozwala to na precyzyjną kontrolę chromatyczności i jasności na całym ekranie. Odchylenie wynosi zaledwie około 2%. Technologia podekranowej kamery nowej generacji od OPPO jest idealna do takich zastosowań jak czytanie ebooków, przeglądanie wiadomości czy nawigacja z mapami. Pozwala ona na precyzyjne wyświetlanie mniejszych czcionek, lepsze odwzorowanie tekstury oraz lepsze odwzorowanie szczegółów kolorów.
  • Zwiększona niezawodność i długowieczność. Najnowsze rozwiązanie od OPPO może zapewnić kompensację wyświetlania w obszarach pod kamerą ekranową, wydłużając żywotność ekranu nawet o 50%.

Centrum badawcze OPPO z siedzibą w USA opracowało szereg algorytmów AI dla aparatów - w tym dyfrakcję, HDR (High Dynamic range) i AWB [Automatic White Balance] - aby zmniejszyć negatywne efekty aparatów umieszczonych pod ekranem. Należą do nich rozmycie obrazu i odblaski na zdjęciach. OPPO ulepszyło również swój algorytm oparty na AI - usuwający zniekształcenia. Działa on teraz na dziesiątkach tysięcy zdjęć, aby wyeliminować problemy z dyfrakcją światła. Dzięki tym rozwiązaniom użytkownicy będą mogli robić wyraźniejsze i bardziej naturalnie wyglądające zdjęcia.

OPPO pokazało już trzy generacje tej technologii od czasu rozpoczęcia nad nią prac w 2018 roku. Firma złożyła w tym czasie ponad 200 wniosków patentowych w USC. Rok 2020 był rokiem, w którym OPPO złożyło swoją pierwszą propozycję standaryzacji technologii kamer podekranowych do Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej. Dokument zawierał siedem kluczowych parametrów technicznych, takich jak transmisja i odbicie ekranu, jednolitość koloru, spadek jasności, korekcja gamma, przesunięcie koloru i korekcja fali barwnej. W celu dalszej optymalizacji technologii kamer z ukrytym ekranem, producent będzie kontynuował badania i rozwój w zakresie konstrukcji urządzeń i możliwości przetwarzania algorytmów. Chińska firma ma nadzieję, że ostatecznie wprowadzi lepszy system kamer podekranowych dla użytkowników na całym świecie.