Piątek, 19 kwietnia 2024

Polski zamiennik dla systemu Windows! Oto EuroLinux Desktop

28 kwietnia 2023

Spis treści
  1. EuroLinux Desktop - Czym jest ten system?
  2. EuroLinux Desktop: Jak sprawuje się "polski Windows"?
  3. Trochę krytyki...
  4. Jak pobrać EuroLinux Desktop?

Było to dokładnie to, czego się spodziewałem. Polska firma EuroLinux postanowiła "zaatakować rynek komputerów osobistych". Dziś odbyła się premiera EuroLinux Desktop, oprogramowania operacyjnego, które może zastąpić Windows na naszym sprzęcie.

EuroLinux Desktop: Czym jest ten system?

EuroLinux, to polska firma zajmująca się oprogramowaniem komputerowym. Do niedawna skupiała się głównie na rozwiązaniach biznesowych. Jakiś czas temu ich oprogramowanie zostało udostępnione za darmo, a także wydano wiele innych produktów. Obecnie firma wchodzi na rynek komputerów stacjonarnych.

EuroLinux Desktop oparty jest na oprogramowaniu Red Hat Enterprise Linux. RHEL 9 jest konkretną wersją. Jest z nią w 100% kompatybilny. Oznacza to, że system jest niezwykle bezpieczny, pewny i stabilny. Nowy EuroLinux jest dla mnie łatwy w użyciu, ponieważ stoi za nim również Fedora.

EuroLinux Desktop jest dostępny dla administracji publicznej, instytucji edukacyjnych oraz użytkowników prywatnych. W zamian za opłatę firma oferuje również wsparcie techniczne.

EuroLinux Desktop: Jak wypada "polski Windows"?

EuroLinux nie owija w bawełnę i jasno określa się jako alternatywa dla Windowsa i macOS. Ma być też bezpieczny, niezawodny i naprawdę stabilny. Już na samym początku otrzymujemy szeroki wybór oprogramowania. Dla przykładu, mówimy o Linux Kernel 5.14. Jest to stosunkowo nowe jądro, ale bardzo chciałbym mieć wersję starszą (najnowsza to 5.19). Dostępne jest również GNOME 40 ze wszystkimi jego zaletami, a także to, co uważam za najważniejsze technologie, których się obawiałem (o ile ich nie było), takie jak Pipewire i Wayland.

Pipewire, nowoczesny sterownik audio, sprawił, że linuksowe audio działa znacznie lepiej. Dzięki niemu można łatwo podłączyć słuchawki Bluetooth lub inny sprzęt. Nie jest jednak kompatybilny z żadnym desktopowym systemem operacyjnym (szczególnie chodzi o obsługę kodeka LDAC). Wayland to nowoczesny host wyświetlaczy. Ma wiele zalet, ale główne z nich to płynne animacje, szybka wydajność i dostęp do gestów touchpada GNOME.

EuroLinux 9 Desktop - instalator

Instalacja EuroLinuksa jest bardzo podobna do instalacji Fedory. Wynika to z faktu, że instalator działa dokładnie tak samo. Aby zainstalować system, musisz utworzyć konto użytkownika.

Dobrym pomysłem jest, abyś podczas instalacji przeszedł do zakładki oprogramowanie i wybrał przynajmniej pakiet biurowy lub przeglądarkę internetową. Poniżej znajduje się pełna lista pozycji, które możesz mieć na starcie.

EuroLinux Desktop - wybór oprogramowania na starcie

Po instalacji przywita Cię czyste środowisko GNOME. Jest kilka ważnych zmian. Wybrano wtyczkę Dash to Panel, która zastępuje górny pasek paska zadań Windows. Ułatwi to użytkownikom migrującym z Windowsa naukę działania nowego oprogramowania. Rozszerzenie Desktop Icons NG pozwala na umieszczanie ikon na pulpicie. AppIndicator i KStatus to wtyczki, dzięki którym system obsługuje ikony w zasobniku - jest to coś, z czego sam korzystam. Można też wspomnieć o wtyczce Night Theme Switcher, która pozwala na szybkie włączenie trybu nocnego.

Lista wtyczek na początek

Przeglądarka Firefox w wersji 91 jest dostępna na starcie. Edycja ESR zawiera jednak rozszerzony okres wsparcia. Program ten można usunąć i zainstalować zwykłe wydanie, jeśli ktoś woli inną wersję. LibreOffice 7.1 to pakiet biurowy. Zalecam usunięcie tego pakietu i samodzielne zainstalowanie LibreOffice 7.1 ze sklepu z aplikacjami.

App Store jest już dostępny. Obsługuje on również aplikacje Flatpak, a także repozytorium Flathub. Mamy dostęp do dużego katalogu oprogramowania. Możemy szybko zainstalować Stein, Spotify i Telegram, Discord, a także Google Chrome i Microsoft Edge. Aplikacje Flatpak są zawsze stabilne i świeże, a LibreOffice jako Flatpak będzie w nowszym wydaniu.

Sklep z aplikacjami

System to również stabilna wersja Fedory, ale z nieco starszym oprogramowaniem. Będę szczery i powiem, że mógłbym używać EuroLinux Desktop codziennie i być zadowolony. Ten system jest zaprojektowany tak, że działa idealnie i to właśnie jego bym wybrał. System operacyjny Fedora nie zawiódł mnie jeszcze w tym temacie, a dzięki nieco innym szczegółom pozwala mi na dostęp do nowszego oprogramowania.

Eurolinux Desktop

Ponieważ EuroLinux Desktop, czyli w zasadzie RHEL 9, jest bardzo stabilnym rozwiązaniem o rozpiętości wsparcia sięgającej dziesięciu lat. Warto zauważyć, że na starcie mieliśmy również oprogramowanie "którego nie widać", takie jak kodeki audio i wizualne.

EuroLinux 9 Desktop - neofetch

Trochę krytyki...

Oprogramowanie było mi znane i miałem możliwość jego przetestowania. Postanowiłem spróbować. Fedora jest moim ulubieńcem, więc szybko się uśmiechnąłem. Jest jednak kilka elementów, które nie pasują do rynku desktopowego.

Po pierwsze, użytkownik musi posiadać oprogramowanie obejmujące przeglądarkę internetową, klienta poczty i pakiet biurowy. Ważne programy jak GNOME Calendar, z którego często korzystam i jestem zadowolony, nie są dostępne. Możliwe jest zintegrowanie programu Pogoda GNOME ze środowiskiem biurkowym jako domyślnego programu pogodowego.

Pulpit Eurolinuxa bez wyłączonych wtyczek. Dzięki temu system wygląda jak czysta Fedora z GNOME.

Jak wspomniano powyżej, domyślnym pakietem biurowym powinna być najnowsza wersja. Wynika to z faktu, że LibreOffice lepiej obsługuje pliki Microsoft Office. Evolution jest domyślnym klientem poczty. Chociaż Evolution jest świetnym programem, uważam, że jest lepszy niż większość. Thunderbird jest jednak bardziej popularną marką.

EuroLinux Desktop: Jak pobrać?

EuroLinux Pulpit nie zawiera żadnych dodatkowych warunków. Brak telemetrii, brak zbierania danych o użytkowniku. Kody licencyjne nie są dostępne do kupienia. Oprogramowanie jest darmowe i otwarte dla wszystkich. Płacić muszą tylko ci, którzy zdecydują się na dodatkowe wsparcie ze strony polskiej firmy.

Pobierz EuroLinux Desktop 9 >>tutaj

LineageOS 20 jest już dostępny! Jest on oparty na systemie Android 13

Bądź na bieżąco Śledź ROOTBLOG w Google News!