Piątek, 19 lipca 2024

Recenzja Acer Aspire Vero

10 sierpnia 2022

Acer Aspire Vero to świetny laptop dla osób, które chcą mieć atrakcyjny wygląd i jednocześnie dbać o środowisko. Jest umiarkowanie wydajny, jak na laptopa ze średniej półki cenowej, a ponadto oferuje znakomity wybór portów. Czas pracy na baterii jest nieco gorszy, a wyświetlacz Full HD, choć wystarczająco duży, jest czasami nieco niewyraźny.

Zalety

 • Przyciągający wzrok wzór w plamki
 • Doskonały wybór portów
 • Szanowany poziom mocy

Wady

 • Słaba żywotność baterii
 • Wyświetlacz jest trochę niewyraźny
 • Gruba obudowa

Wstęp

Acer Aspire Vero to jeden z najbardziej przyciągających wzrok laptopów, jakie miałem przyjemność testować w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Ma też równie bogatą specyfikację - w tym egzemplarzu recenzenckim zastosowano procesor Intel Core i7-1195G711. generacji, 16 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 512 GB, co oznacza, że pod względem wydajności jest to bardzo mocny sprzęt.

Jest to potężniejsza wersja Vero, której cena wynosi 899,99 USD. Jak na laptopa ze średniej półki, jest to prawdopodobnie dość droga cena, ale dobrze wypada obok takich modeli jak HP Pavilion 15 (2020).

Wraz z tym przychodzi model podstawowy, który oferuje się Core i5-1155G7, jak również 8 GB pamięci RAM i 256 GB SSD. Cena podstawowego modelu wynosi 699,99 dolarów/ 799 euro.

Wzornictwo i klawiatura

 • Inteligentna, przyciągająca wzrok plastikowa obudowa
 • Częściowo składa się z tworzyw sztucznych PCR
 • Dotykowa klawiatura, duży gładzik i świetny wybór portów

Wzornictwo Acer Aspire Vero wyróżnia się na tle konkurencji. Tam, gdzie inni kandydaci wybierają standardową powłokę zewnętrzną ze szczotkowanego aluminium, bardziej przyjazny dla środowiska laptop firmy Acer jest wyposażony w plastikową powłokę z wypustkami, która wygląda wyraźnie bardziej elegancko.

Z pewnością przyciągnie ona wzrok przechodniów, ponieważ żaden inny laptop nie dorównuje jej pod względem wyjątkowego wyglądu. Ta plamka w kolorze szarości łupka wraz z plamkami zieleni i niebieskiego to zasługa faktu, że korpus Vero składa się częściowo z PCR (post-consumer recycled) plastiku, co jest również zadeklarowane przez mały grawerunek w rogu.

Choć bez wątpienia wygląda jak należy, sprytna powłoka Vero może być nieco szorstka w dotyku, co może wymagać przyzwyczajenia, jeśli jesteś przyzwyczajony do czegoś bardziej gładkiego.

Ramka ekranu jest stosunkowo wąska po bokach i na górze, ale ta na dole jest dość gruba. Nadal znajdziesz poręczną kamerę internetową 720p dla wszystkich potrzeb wideokonferencji na jego górze chociaż.

Ogólna konstrukcja Vero oznacza, że nie jest to najcieńszy z laptopów, a jego waga wynosi 1,8 kg. Mimo to uważam, że jest wystarczająco lekki, by nosić go w porządnym plecaku.

W nieco grubszej obudowie mieści się przyzwoita liczba portów. Po lewej stronie znajduje się port Ethernet, obok jednego USB-C, HDMI i dwóch USB 3.2 Type-A. Po prawej stronie znajduje się blokada Kensington, USB 2.0 Type-A oraz gniazdo słuchawkowe. Trzeba przyznać, że Acer nie poskąpił pieniędzy, a złącze Ethernet jest szczególnie miłym dodatkiem dla tych, którzy chcą mieć szybki, przewodowy internet.

Oferowane głośniki mają ładnie zbalansowany dźwięk z odrobiną mocnego uderzenia w niskich tonach. Są one skierowane w dół, dlatego należy pamiętać, że dźwięk może być nieco przytłumiony, jeżeli Acer Aspire Vero zostanie położony na miękkiej powierzchni, takiej jak koc lub łóżko.

Acer Aspire Vero jest też wyposażony w przydatną funkcję Windows Hello oraz czujnik linii papilarnych, który jest zintegrowany z lewym górnym rogiem gładzika.

Klawiatura Vero jest przyjemna w dotyku i dobrze reaguje na dotyk, ma wygodny, pełnowymiarowy układ z dużą ilością podświetlenia, choć blok numeryczny jest nieco bardziej kompaktowy niż bym chciał. Gładzik jest natomiast ogromny, z dokładnym śledzeniem ruchu i dotykowymi przyciskami.

Wyświetlacz

 • Standardowa rozdzielczość 1080p jest całkiem dobra
 • Jasność 250 nitów jest trochę słaba
 • Panel o przekątnej 15,6 cala oferuje mnóstwo przestrzeni na ekranie

Firma Acer zdecydowała się na nieco bardziej standardowy wyświetlacz o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD, który zapewnia przyzwoite kolory oraz wystarczającą powierzchnię ekranu do codziennej pracy i relaksu.

W porównaniu z innymi laptopami firmy Acer, w tym z Chromebookiem Spin 713 o jasności 400 nitów, podczas oglądania ostatniego odcinka serialu The Grand Tour na Amazon Prime, kolory w Vero wydawały się nieco płaskie.

Panel o jasności 250 nitów jest nieco ciemniejszy, niż bym chciał, i nie osiąga docelowej wartości 300 nitów.

Dla większości scenariuszy, nie ma nic złego w panelu Vero, zwłaszcza do użytku w pomieszczeniach, ale nie jest to najlepsza opcja dla super jasnych ustawień.

Wydajność

 • Procesor Core i7 11. generacji jest dość szybki.
 • Zintegrowana grafika Iris Xe może być przydatna do zwykłych gier
 • Odczyt i zapis na dysku SSD są całkiem przyzwoite

Pod maską Vero, posiadającego certyfikat "przyjazności dla środowiska", kryje się nie lada gratka dla średniej klasy laptopa. Najważniejsze elementy to procesor Intel Core i7-1195G7, zintegrowana grafika Intel Iris Xe, 16 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 512 GB. To bardzo dobra specyfikacja jak na laptopa w tej cenie.

W realnym świecie ta specyfikacja przełożyła się na szybkie wrażenia z użytkowania, choć w testach wielordzeniowych Geekbench 5 i PC Mark 10 Vero pozostawał w tyle za niektórymi zamkniętymi konkurentami z pewnym marginesem, głównie dzięki zaletom wielordzeniowym ofert z procesorem Ryzen, takich jak HP Pavilion 15 (2020).

  Acer Aspire Vero HP Pavilion 15 (2020) Dell XPS 13
Procesor Intel Core i7-1195G7 AMD Ryzen 4700U Intel Core i7-1165G7
3D Mark Time Spy 1621 1046 1657
Geekbench 5 Wielordzeniowy 4383 4553 5687
PC Mark 10 3763 3889 4802

16 GB pamięci RAM oznacza przynajmniej, że Vero ma mnóstwo miejsca na bardziej intensywne zadania, takie jak edycja zdjęć i wideo, i sprawdziło się to w kilku ogólnie produktywnych dniach pracy.

Jeśli planujesz spędzić wieczory relaksując się przy grze lub dwóch, to Vero może grać, biorąc pod uwagę zintegrowany układ graficzny Iris Xe, ale nie spodziewaj się, że uruchomi tytuły AAA.

Dysk SSD o pojemności 512 GB oferuje przyzwoitą pojemność do przechowywania wszystkich plików i programów, i nie jest tak skąpy jak niektóre inne laptopy. Jest to jednak maksymalna pojemność dostępna obecnie w Vero, która może nie odpowiadać każdemu.

Prędkość odczytu i zapisu na poziomie odpowiednio 2388,97 MB/s i 1217 MB/s sprawia, że jest to jeden z szybszych dysków SSD dostępnych w laptopach klasy średniej podczas moich testów i jest to dobry wybór do ładowania i wyłączania plików.

Jeśli zdecydujesz się na zakup Vero, znajdziesz również preinstalowany system Windows 11, co oznacza, że nie musisz czekać na aktualizację swojego komputera, aby go wypróbować. Windows 11 jest moim zdaniem płynniejszy niż 10, co jest tylko plusem.

Czas pracy na baterii

 • Czas pracy 7 godzin 28 minut w teście porównawczym
 • Zdolny do wytrzymania jednego dnia roboczego

Obawiam się, że czas pracy Vero na baterii jest trochę niezadowalający. W biurowym benchmarku PCMark 10, Vero wytrzymał zaledwie siedem i pół godziny zanim się wyłączył.

Vero pozostaje w tyle za konkurencją - wytrzymuje tylko połowę czasu pracy Lenovo Yoga Slim 7, który wynosi prawie 15 godzin, i około godziny za jednym z naszych najlepszych laptopów, Microsoft Surface Laptop Go.

W świecie rzeczywistym jednak, będzie on komfortowo trwać przez dzień roboczy, a może być w stanie wycisnąć go do sekundy przez zmniejszenie jasności.

Najnowsze oferty

Czy powinieneś go kupić?

Chcesz mieć świetnie wyglądający laptop średniej klasy

: Vero sprzedaje się nie tylko dzięki dużej mocy, ale także dzięki temu, że jest zbudowany z trwałych materiałów i ma mnóstwo portów.

Chcesz mieć bardzo jasny wyświetlacz i długi czas pracy na baterii:

Niestety, Vero nie zadowoli wszystkich, ponieważ jego wyświetlacz nie jest najjaśniejszy, a czas pracy na baterii jest również nieco rozczarowujący.

Myśli końcowe

Acer Aspire Vero stanowi pewien krok naprzód w dziedzinie konstrukcji i wzornictwa laptopów. Jeżeli firma Acer zastosuje bardziej zrównoważone metody i materiały, może to oznaczać zmniejszenie ilości odpadów elektronicznych, ponieważ laptopy są poddawane recyklingowi i zmieniają przeznaczenie tworzyw sztucznych PCR.

Konstrukcja jest odważna i piękna, a zielone i niebieskie plamki sprawiają, że Vero wygląda fantastycznie. Jak na laptopa klasy średniej, wybór portów jest dobrze zaokrąglony, a moc jest wystarczająca, by się w nią zagłębić.

Należy jednak pamiętać, że czas pracy na baterii nie jest najlepszy, a wyświetlacz Vero jest nieco niewyraźny, jak na mój gust.

Jak testujemy

Każdy nasz laptop przechodzi przez serię jednolitych kontroli mających na celu ocenę kluczowych rzeczy, takich jak jakość budowy, wydajność, jakość ekranu i czas pracy na baterii.

Obejmują one formalne benchmarki syntetyczne i testy skryptowe, a także serię testów rzeczywistych, np. sprawdzenie, jak dobrze działają najczęściej używane aplikacje.

Dbamy również o to, aby każdy recenzowany laptop był naszym głównym urządzeniem przez co najmniej tydzień, aby mieć pewność, że nasza recenzja jest tak dokładna, jak to tylko możliwe.

Używany jako nasz główny laptop na czas przeglądu

Testowany przez co najmniej tydzień

Zastosowano spójne benchmarki dla uczciwych porównań z innymi laptopami

Sprawdziłem żywotność baterii

FAQs

W jaki sposób ten laptop jest przyjazny dla środowiska?

Firma Acer stosuje w obudowie 30% plastiku PCR, twierdząc, że w ten sposób oszczędza około 21% emisji CO2.

Czy ten laptop ma ekran dotykowy?

Nie, ten laptop nie jest wyposażony w ekran dotykowy.

Czy ma opakowanie nadające się do recyklingu?

Tak, firma Acer twierdzi, że opakowanie nadaje się w 100% do recyklingu.