Piątek, 19 lipca 2024

Recenzja Intel Core i9-12900K

28 sierpnia 2022

Intel Core i9-12900K to znakomity procesor klasy high-end. Intel oferuje typowo wysokie prędkości pojedynczego rdzenia, a jednocześnie obserwuje znaczny wzrost wielowątkowych obciążeń roboczych, dzięki czemu może rzucić wyzwanie gamie Ryzen firmy AMD. Top to z doskonałą przyszłość-proofing poprzez PCIe 5.0 i DDR5, a masz fantastyczny układ, który oferuje doskonałą wydajność jack-of-all-trades.

Zalety

 • Ogromny wzrost wydajności wielordzeniowej
 • Najbardziej wydajny procesor do gier
 • Bardzo dobra wydajność w grach strumieniowych
 • Przyszłościowo wyposażony w PCIe 5.0 i DDR5

Wady

 • Drogi
 • Wysoka temperatura szczytowa
 • Tylko nieco lepszy niż i5 w grach

Główne cechy

 • Architektura Intel Core 12. generacji
 • Nowa architektura Alder Lake zwiększa wydajność, jednocześnie wykorzystując dwa różne rodzaje rdzeni w celu poprawy efektywności.
 • 16 rdzeni i 24 wątki
 • Dzięki tak dużej liczbie rdzeni i wątków, procesor ten doskonale radzi sobie z wielowątkowymi obciążeniami i żonglowaniem wieloma zadaniami.
 • Obsługa DDR5 i PCIe 5.0
 • Dzięki obsłudze najnowszych technologii, ten układ podnosi pułap wydajności całego systemu.

Wstęp

Nowa gama procesorów Intel 12th Gen do komputerów stacjonarnych jest wreszcie dostępna, a Intel Core i9-12900K jest najpotężniejszym z nich.

Intel twierdzi, że jest to "najlepszy na świecie procesor do gier", z architekturą Alder Lake zapewniającą wzrost wydajności pojedynczego rdzenia. Liczba rdzeni została również zwiększona do 16, a obsługa pamięci DDR5 i PCIe 5.0 podnosi pułap wydajności całego zestawu do zawrotnych rozmiarów.

Ale najbardziej ekscytującą cechą jest prawdopodobnie nowa "hybrydowa architektura", na której zbudowany jest układ. Intel używa dwóch różnych typów rdzeni, aby jego procesory były bardziej inteligentne w wykonywaniu wielu zadań jednocześnie.

Jest to z pewnością jeden z najbardziej ekscytujących procesorów do komputerów stacjonarnych, jakie Intel wprowadził na rynek od długiego, długiego czasu. Ale czy jego wydajność uzasadnia tak wysoką cenę?

Specyfikacje

 • Nowa architektura Alder Lake zapewnia duży wzrost wydajności
 • Mieszanka rdzeni P i E zwiększa wydajność procesora
 • Obsługa nowych technologii, takich jak DDR5 i PCIe 5.0

Procesor Intel Core i9-12900K jest oparty na nowej architekturze Intel Core 12. generacji, która jest również znana jako Alder Lake.

Nowe generacje architektury procesorów zazwyczaj oferują po prostu lepszą wydajność i wsparcie dla nowych funkcji, ale Intel poszedł o krok dalej z Alder Lake, wprowadzając nową, rewolucyjną konstrukcję "hybrydową".

Oznacza to, że specyfikacje zawarte w poniższej tabeli nie mówią wszystkiego o zwiększonej wydajności Core i9-12900K.

Zamiast stosować ten sam typ rdzenia przez cały czas, Intel używa mieszanki rdzeni Performance (P-cores) i Efficient cores (E-cores). Pierwsze z nich doskonale radzą sobie z obciążeniami jednordzeniowymi, natomiast drugie specjalizują się w zadaniach wielowątkowych. Model i9-12900K posiada obecnie najwięcej rdzeni z całej serii Alder Lake - 8 rdzeni P i 8 rdzeni E, co daje 16 rdzeni i 24 wątki.

Ta nowa hybrydowa konstrukcja, w połączeniu z inteligencją Intel Thread Director, pozwala procesorowi Intela przypisać obciążenia do rdzenia najlepiej nadającego się do tego zadania. Taka konstrukcja nie musi skutkować większą mocą rdzeni, ale z pewnością sprawia, że układ jest bardziej wydajny - pomyśl o tym jak o dobrze wyszkolonej drużynie piłkarskiej.

Intel twierdzi, że ta hybrydowa konstrukcja jest szczególnie przydatna podczas żonglowania intensywnymi zadaniami z innymi obciążeniami. Intel użył przykładu strumieniowania lub nagrywania gry, gdzie rdzenie E mogą przejąć takie trywialne zadania w tle i odciążyć rdzenie P, które skupiają się na oferowaniu najlepszej możliwej wydajności w grach.

Te rdzenie P najwyraźniej widzą 19% wzrost wydajności dla pojedynczego rdzenia w porównaniu do architektury 11. generacji. Jest to szczególnie ważne dla takich obciążeń jak gry i prawdopodobnie dlatego Intel jest w stanie nazwać ten procesor "najlepszym na świecie procesorem do gier".

Nowa architektura Alder Lake umożliwia także układowi i9-12900K obsługę pamięci RAM DDR5 oraz PCIe 5.0. Pierwsza z nich pozwala Twojemu systemowi wykorzystać kolejną generację pamięci RAM, natomiast druga podwaja przepustowość dla takich dysków jak SSD, co może znacząco poprawić czas ładowania gry. Oczywiście, aby skorzystać z tych nowych ulepszeń, będziesz musiał zakupić odpowiedni sprzęt.

Niefortunną stroną tych wszystkich next-genów jest to, że procesory Alder Lake wykorzystują nowy chipset Z690, co oznacza, że będziesz musiał kupić zupełnie nową płytę główną, aby pomieścić i9-12900K. To jeszcze bardziej zawyża koszty, zwłaszcza jeśli chcesz kupić płytę główną, która jest kompatybilna z pamięcią DDR5.

Konfiguracja testu

 • Tam, gdzie to możliwe, utrzymano spójną specyfikację w różnych konstrukcjach komputerów PC
 • Używaliśmy pamięci DDR5 na platformie Intel 12th Gen
 • Wykorzystano zarówno testy syntetyczne, jak i benchmarki w grze

Aby zapewnić uczciwy test, przeprowadziłem benchmark każdego procesora używając możliwie tych samych komponentów. Oczywiście przy zamianie procesorów musiałem używać różnych płyt głównych, a płyta główna Intela 12. generacji, którą wykorzystałem do testów, obsługuje tylko pamięci DDR5.

Oznacza to, że podczas testów musiałem się zamieniać pomiędzy pamięcią DDR4 i DDR5. To potencjalnie oznacza, że niektóre z ulepszeń wydajności mogą być częściowo spowodowane aktualizacją pamięci DDR5, a nie tylko ulepszeniami w procesorze. Upewniłem się jednak, że zarówno DDR4 jak i DDR5 RAM mają tę samą pojemność 16GB.

Poniżej możecie zobaczyć konfiguracje komputerów, które wykorzystałem do testów:

 • Płyta główna Intel: ROG Maximus XIII Hero (11th Gen) / ROG Strix Z690-E Gaming WiFi (12th Gen)
 • Płyta główna AMD: TUF Gaming X570-Plus Wi-Fi
 • RAM: Corsair Vengeance, 16GB DDR4 / Adata, 16GB DDR5 (Intel 12th Gen)
 • GPU: Nvidia GeForce RTX 3060 Ti
 • Cooler: Corsair Hydro Series H150i PRO RGB 360mm liquid cooler
 • System operacyjny: Windows 11

Ważne było również użycie szerokiej gamy testów porównawczych, z takimi jak Geekbench 5 i PCMark 10 dla ogólnej wydajności procesora i Cinebench R23 dla aplikacji kreatywnych.

Oczywiście są to sztuczne testy porównawcze, które nie zawsze odzwierciedlają wydajność w czasie rzeczywistym. Z tego powodu upewniłem się również, że wybrałem szeroki wybór gier do przetestowania procesorów, w tym stare gry, takie jak Dirt Rally z 2015 roku, i bardziej nowoczesne wydania, takie jak port Horizon Zero Dawn z 2020 roku.

Każda gra została przetestowana przy maksymalnych ustawieniach graficznych, a takie tytuły jak Borderlands 3, Horizon Zero Dawn i Dirt Rally były testowane w wielu rozdzielczościach: 1080p, 1440p i 4K. Sprawdźcie wszystkie wyniki poniżej.

Wydajność

 • Najlepsza wydajność w grach, jaką można było dotąd zobaczyć w procesorze
 • Intel Core i5 oferował podobną wydajność w grach
 • Ogromny wzrost wydajności wielowątkowej

Intel nazwał swój nowy procesor i9-12900K "najlepszym na świecie procesorem do gier" - ale po zakończeniu moich testów benchmarkowych uważam, że takie twierdzenie to tak naprawdę zaniżanie wartości flagowego układu.

Wzrost wydajności pojedynczego rdzenia jest niezaprzeczalnie imponujący, powodując znaczny wzrost liczby klatek na sekundę w większości gier, które testowałem. Jednak to poprawa wydajności wielordzeniowej zrobiła na mnie największe wrażenie - zarówno w Geekbench 5, jak i Cinebench R23 wyniki są niemal dwukrotnie lepsze od tego, co oferuje i9-11900K.

Dzięki temu Intel Core i9-12900K jest jednym z najpotężniejszych i najbardziej wszechstronnych procesorów w okolicy, pomimo bardzo podobnego szczytowego poboru mocy jak jego poprzednik.

Jedynym minusem, który napotkałem podczas testów jest fakt, że procesor może osiągać wysokie temperatury w stresie. Może to oznaczać, że będziesz musiał zainwestować w bardziej wydajny cooler, aby zmaksymalizować moc tego układu. Jest to jednak opłacalny wydatek dla procesora, który oferuje tak potężną wydajność, a jednocześnie jest zabezpieczony na najbliższą przyszłość.

Przewiń w dół, aby zobaczyć bardziej szczegółowe wyniki benchmarków.

Test benchmarkowy PCMark 10 Extended zapewnia całościowy obraz wydajności systemu, oceniając wszystko, od produktywności i tworzenia treści po gry.

Intel Core i9-12900K uzyskał wynik 9966, co stanowi przyzwoitą przewagę nad wynikiem 9778 w przypadku modelu i9-11900K i ogromny wzrost w stosunku do Intel i5-11600K. Biorąc pod uwagę ulepszenia, jakie niesie ze sobą architektura Alder Lake, nie jest zaskoczeniem, że Intel Core i9-12900K wypadł tutaj tak dobrze.

Geekbench 5

Geekbench 5 skupia się bardziej na prędkości procesora, jednocześnie rozdzielając wydajność jednordzeniową i wielordzeniową. Jest to szczególnie interesujący benchmark dla Alder Lake - Intel wcześniej wyróżniał się wydajnością jednordzeniową, ale w przypadku wielordzeniowej pozostawał w tyle za AMD.

Nie było niespodzianką zobaczyć i9-1200K na szczycie tabeli liderów pod względem wydajności jednordzeniowej w testach, ale margines był nadal imponujący. To właśnie wynik w przypadku wielu rdzeni mnie zachwycił, widząc prawie 100% poprawę w stosunku do i9-11900K.

To dowodzi, że Intel Core i9-1200K nie jest tylko jednokrotnym kucykiem, jak poprzednie układy Intela, zamiast tego oferując wszechstronną wydajność, która powinna być w stanie przebrnąć przez każde obciążenie.

Cinebench R23

Cinebench R23 jest testem podobnym do Geekbench 5, ponieważ mierzy zarówno wydajność jedno- jak i wielordzeniową. Jednak symuluje on również bardziej obciążające procesor zadania, aby sprawdzić, jak poradziłby sobie w wymagających aplikacjach do tworzenia treści.

Zgodnie z oczekiwaniami, procesor wygrał test jednordzeniowy, ale zobaczyliśmy również imponującą przewagę wydajności nad procesorami 11. generacji Intela, jeśli chodzi o wydajność wielordzeniową.

To wskazuje, że Intel Core i9-12900K jest doskonałym procesorem do tworzenia treści. Niestety, nie udało mi się przetestować Ryzen 9 5950X, który jest najlepszym konsumenckim układem AMD do takich zadań, ale będę aktualizował tę recenzję, jak tylko dostanę go w swoje ręce.

Horizon Zero Dawn

Horizon Zero Dawn to nowoczesny PC, który jest dość wymagający dla twojego systemu, a więc dobra opcja dla testów benchmarkowych. Model i9-12900K wypadł tu bardzo dobrze, uzyskując 117 klatek na sekundę w 1080p i 54 klatki na sekundę w 4K w połączeniu z kartą Nvidia RTX 3060 Ti.

Były to najlepsze wyniki w grupie testowej, choć często dorównywał tańszemu procesorowi i5-12600K. Mimo to, jego przewaga nad procesorami Intela 11. generacji wciąż była imponująca, widząc poprawę o 18 klatek na sekundę w porównaniu do i9-11900K.

Dirt Rally

Dirt Rally wystartował aż w 2015 roku, więc jest dobrym przykładem mniej wymagających gier, które zostały wydane kilka lat temu. Intel Core i9-12900K odnotował ogromny skok mocy, uzyskując 230 klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p w porównaniu do 208 klatek na sekundę w przypadku Intel Core i9-11900K - to różnica 27 klatek na sekundę.

Oczywiście po zwiększeniu rozdzielczości do 4K wzrost wydajności jest minimalny - zarówno i9-12900K, jak i i9-11900K uzyskały 99 klatek na sekundę w teście Dirt Rally 4K. Podkreśla to, że aby uzyskać znaczący wzrost wydajności w rozdzielczościach Ultra HD, najlepiej będzie zmodernizować procesor graficzny, a nie CPU.

Borderlands 3

Borderlands 3 to kolejna nowoczesna gra, która jest bardzo wymagająca dla komputera i okazała się jedyną czarną plamą na rekordzie i9-12900K. Nowy układ Intela uzyskał 104fps i 41fps odpowiednio w testach 1080p i 4K. Dla porównania Intel i9-11900K uzyskał 120 klatek na sekundę i 74 klatki na sekundę - co oznaczało, że dziwnym trafem przewyższył nowy procesor 12. generacji.

Jak to możliwe? Cóż, prawdopodobnie sprowadza się to do wsparcia sterowników. Intel ujawnił, że napotkał pewne wczesne problemy z kompatybilnością z wybranymi grami. Zostały one w większości rozwiązane za pomocą łatek do gier i aktualizacji systemu Windows, ale niektóre gry wciąż czekają na aktualizacje. Zakładam, że Borderlands 3 jest jedną z tych gier.

Jestem przekonany, że Intel zajmie się tymi problemami bardzo szybko i jest zrozumiałe, że nowe sterowniki są potrzebne, ponieważ takie rozwiązania jak hybrydowa architektura i pamięć DDR5 są tak nowoczesne. Niemniej jednak, jest to coś, na co należy zwracać uwagę, jeśli chcecie jak najszybciej dokonać upgrade'u do Alder Lake.

Total War: Warhammer 2

  Warhammer 2: Kampania (w FPS) Warhammer 2: Bitwa (w FPS)
Intel i9-12900K 62.7 49.2
Intel i5-12600K 62.7 49.2
Intel i9-11900K 61.6 48.4
Intel i5-11600K 61.8 48.2
Ryzen 7 5800X 61.8 46.7

Do naszych testów porównawczych włączyłem Total War: Warhammer 2, aby zapewnić sobie reprezentanta gier strategicznych. I9-12900K był najwydajniejszym procesorem w teście grupowym, ale odnotował tylko marginalne zyski w stosunku do swoich poprzedników z 11. generacji.

Co prawda ustawiłem rozdzielczość na 4K zarówno dla kampanii jak i bitwy, więc mniej niż imponujący wzrost jest prawdopodobnie spowodowany tą wysoką rozdzielczością - tylko procesor graficzny może naprawdę zapewnić znaczący wzrost podczas gry w rozdzielczości Ultra HD.

Civilization VI

  Civilization VI (czas przejścia w sekundach)
Intel i9-12900K 6.85
Intel i5-12600K 6.90
Intel i9-11900K 6.92
Intel i5-11600K 7.07
Ryzen 7 5800X 6.83

Civilization VI różni się od innych testów benchmarkowych w grze, ponieważ mierzy "czas tury" zamiast liczby klatek na sekundę. Odnosi się to do czasu, jaki SI potrzebuje na wykonanie swoich obliczeń pomiędzy kolejnymi tury, przy czym szybkość zależy od wydajności procesora.

Ponieważ mówimy o czasie obrotu, niższy wynik jest lepszy, a Intel Core i9-12900K zaoferował najszybsze prędkości ze średnią 6,85 sekundy. Intel Core i9-11900K był tylko nieznacznie wolniejszy z wynikiem 6,92 sekundy, ale to nadal wzmacnia punkt, że Intel Core i9-12900K jest najpotężniejszym procesorem do gier można obecnie kupić.

Pobór mocy i ciepło

 • Wysokie zużycie energii, ale podobne do 11. generacji
 • W stresie jest zauważalnie gorący

i9-12900K to naprawdę mocny procesor, ale jak wypada pod względem zużycia energii? Jest to z pewnością pożeracz energii, pobierający więcej mocy niż jakikolwiek inny procesor w teście - ale nie pobierał tyle mocy, ile można by się spodziewać.

  Pobór mocy w spoczynku Szczytowy pobór mocy
Intel i9-12900K 69.1 W 335.5 W
Intel i5-12600K 65.5 W 195.6 W
Intel i9-11900K 67.7 W 330 W
Intel i5-11600K 65.5 W 201.4 W
Ryzen 7 5800X 66.9 W 193.4 W

W benchmarku Cinebench R23 układ Alder Lake pobrał 69,1 W mocy w spoczynku i 333,5 W mocy w szczycie. Dla porównania Intel Core i9-11900K uzyskał odpowiednio 67,7 W i 330 W. To bardzo podobne wyniki.

To imponujące, że Intel był w stanie zapewnić wysoki wzrost wydajności bez zwiększania zużycia energii. Niemniej jednak, jeśli zamierzasz połączyć ten układ z high-endową kartą graficzną, nadal będziesz potrzebował dość wysokiej klasy zasilacza.

  Temperatura procesora w stanie spoczynku Szczytowa temperatura procesora
Intel i9-12900K 28°C 97°C
Intel i5-12600K 24°C 68°C
Intel i9-11900K 29°C 75°C
Intel i5-11600K 30°C 64°C
Ryzen 7 5800X 45°C 86°C

Do testów każdego z pięciu procesorów użyłem 360mm chłodnicy cieczy Corsair Hydro Series H150i PRO RGB, aby zapewnić uczciwe wyniki podczas oceny temperatury CPU. Podczas gdy i9-12900K miał niską temperaturę w spoczynku, podcinając oba układy 11. generacji, jego szczytowa temperatura (podczas benchmarku Cinebench R23) wyniosła niebotyczne 97,01°C.

Oznacza to, że będziesz potrzebował mocnego coolera, aby zmaksymalizować wydajność tego układu, zwłaszcza podczas podkręcania. Dodatkowy wydatek na cooler również potencjalnie zwiększa całkowity koszt aktualizacji, wraz z samym układem, płytą główną Z690 i potencjalnie również pamięcią RAM DDR5. Jest to droga inwestycja, ale przynajmniej zapewni, że twój system będzie zabezpieczony na najbliższą przyszłość.

Najnowsze oferty

Czy powinieneś go kupić?

Jeśli chcesz mieć najlepszy procesor

Intel Core i9-12900K jest najpotężniejszym dostępnym układem, jeśli chodzi o gry, a jednocześnie oferuje doskonałą wydajność wielordzeniową, dzięki której może konkurować z najlepszymi układami AMD.

Chcesz tylko procesora do gier Procesor

i5-12600K jest prawdopodobnie lepszym zakupem do gier, oferując podobny poziom wydajności, a jednocześnie jest dostępny w znacznie bardziej przystępnej cenie.

Uwagi końcowe

i9-12900K to znakomity procesor, który spełnia swoją obietnicę zostania najpotężniejszym na świecie konsumenckim układem do gier, a jednocześnie odnotowuje ogromny wzrost wydajności wielowątkowej, by w końcu rzucić wyzwanie AMD. Jeśli potrzebujesz procesora tylko do gier, twierdzę, że i5-12600K reprezentuje lepszą wartość, ale nadal jest to warty uwagi układ, jeśli chcesz mieć wysokiej klasy procesor, który może zrobić wszystko.

Jak testujemy

Zawsze sprawdzamy kilka procesorów jednocześnie, aby porównać datę, używając spójnych komponentów do uczciwego testowania tam, gdzie to możliwe.

Do oceny wydajności używamy mieszanki benchmarków syntetycznych i tych z gry, biorąc jednocześnie pod uwagę dodatkowe funkcje i ceny.

W celu przeprowadzenia uczciwych testów należy w miarę możliwości używać tych samych komponentów.

Używaj do testów zarówno syntetycznych, jak i pochodzących z gry benchmarków

Przetestuj zarówno temperaturę procesora, jak i pobór mocy.

FAQs

Czy Core i9 jest dobry do gier?

Core i9 oferuje doskonałą wydajność w grach, ale i5 oferuje podobną wydajność i prawdopodobnie stanowi lepszą wartość.

Czy i9-12900K to przesada?

Procesor i9-12900K jest naprawdę warty uwagi tylko dla tych, którzy chcą mieć wysoką wydajność zarówno w tworzeniu treści, jak i w grach.

Czy i9-12900K jest szybszy od i9-11900K?

Tak, i9-12900K odnotował szybsze wyniki benchmarków w niemal każdym teście, a jedynym wyjątkiem były gry wciąż czekające na łatkę oprogramowania.

Pogromca żargonu

DLSS

Deep learning super sampling to opracowana przez Nvidię technologia upscalingu obrazu, która może poprawić framerate w grze bez obniżania jakości wizualizacji.

FPS

'Framerate per second' wskazuje, ile obrazów jest wyświetlanych w ciągu jednej sekundy. Im wyższa jest ta wartość, tym płynniejszy będzie ruch w grze. Wydajne, dyskretne procesory graficzne oferują znacznie wyższą liczbę klatek na sekundę w porównaniu do zintegrowanych układów graficznych umieszczonych w procesorach.

Wi-Fi 6

Jeden z najnowszych standardów sieci bezprzewodowej, który po sparowaniu z kompatybilnymi routerami pozwala na uzyskanie większych prędkości i lepszego zasięgu.