Piątek, 19 kwietnia 2024

Recenzja iPhone'a 13 Mini

8 sierpnia 2022

Może i jest miniaturowy, ale iPhone 13 Mini wyróżnia się dzięki doskonałemu aparatowi, wysokiej jakości wyświetlaczowi i lepszej żywotności baterii.

Zalety

 • Świetny aparat
 • Lepszy czas pracy na baterii niż w poprzednim Mini
 • Najpotężniejszy mały telefon w okolicy

Wady

 • Bez ProMotion
 • Brak zoomu optycznego
 • Nadal nie może konkurować z innymi modelami iPhone'a 13 pod względem czasu pracy na baterii

Wstęp

iPhone 13 Mini może być najmniejszym wejściem w linii telefonów 2021 marki, ale nie traci zbyt wiele funkcji w porównaniu z większym iPhone 13.

Trzeba pochwalić Apple za kontynuowanie dostarczania flagowego telefonu, który jest znacznie mniejszy niż konkurencja, mimo że poprzedni model nie był całkiem "hitem" przewidywanym.

Tym razem wokół są duże aktualizacje do aparatu i, co najważniejsze, żywotność baterii. Czy dzięki nim telefon jest lepszy?

Wzornictwo i ekran

 • Wcięcie mniejsze o 20%.
 • Jaśniejszy wyświetlacz OLED
 • Ta sama klasa IP68 i ceramiczna osłona co w przypadku iPhone'a 12

iPhone 13 Mini wygląda tak samo jak zwykły iPhone 13 - tylko jest zauważalnie mniejszy. To propozycja dla osób, które uważają, że większość nowych telefonów jest za duża, za ciężka i nie mieści się łatwo w kieszeni lub małej torebce.

To, czy rozmiar iPhone'a 13 Mini przypadnie Ci do gustu, zależy tak naprawdę od osobistych preferencji. Uważam, że jest trochę za mały dla wielu z tego, co używam mojego telefonu dla - i, jeśli jesteś wielki w mobilnych gier, oglądania wideo lub podobne, to 13 Mini forma jest mało prawdopodobne, aby być dla Ciebie. Z drugiej strony, jeśli chcesz telefon, który można łatwo wsunąć do kieszeni i być trzymane w jednej ręce to iPhone 13 Mini jest najlepszy telefon wokół.

Mój kolega Tom używa 12 Mini od czasu jego wydania i powiedział, że to zmieniło, jak on używa telefonów w ogóle. Mniejszy rozmiar sprawia, że łatwiej wyciągnąć na ruchliwej transportu publicznego i zachęca go do podjęcia więcej zdjęć. To naprawdę jest telefon, który trzeba wypróbować, aby zobaczyć, czy pasuje.

Pod względem rzeczywistych rozmiarów jest więc podobny do iPhone'a SE 2 i iPhone'a 8. Ale oczywiście większy wyświetlacz pozwala zmieścić na nim znacznie więcej. Jeśli pochodzisz z iPhone'a 8 lub starszego, poczujesz się jak w domu.

Rozmiar na bok, projekt odzwierciedla to, co większy iPhone 13 - Apple przesunął mocno z zakrzywionej wygląd z iPhone 12, więc nie jest zaskoczeniem, aby zobaczyć projekt przeniesiony na drugi rok. Telefon ma matowe aluminium boki, które są płaskie, bardzo podobnie jak iPhone 5 lub oryginalny iPhone SE, podczas gdy tył jest szkło.

Istnieją trzy oczywiste zmiany w projekcie widoczne tutaj nad iPhone 12 Mini. Pierwszą jest większy, bardziej widoczny moduł aparatu, który mieści nowy (i ogromnie ulepszony) podwójny aparat z tyłu. Jest większy, ale korzyści są jasne, gdy zaczniesz fotografować. Druga zauważalna zmiana dotyczy wyświetlacza, gdzie rozmiar wcięcia został zmniejszony o około 20%. Wcięcie najbardziej odczuwalne jest w telefonach Mini, ponieważ zajmuje więcej miejsca. Mniejszy rozmiar jest więc mile widziany, ale nie widzę, aby zmienił czyjąś ogólną opinię o wcięciu.

Biorąc pod uwagę, że Apple dodał notcha na najnowszym MacBook Pros, naprawdę nie widzę ich usunięcia z telefonów w najbliższym czasie. Czuje się teraz bardziej jak cecha projektowa tych produktów, i choć może być iPhone 14 bez wcięcia, myślę, że tańsze urządzenia będą trzymać się go przez kilka kolejnych lat.

Ostatnia zmiana to nowa gama kolorów, w których iPhone 13 Mini jest dostępny. Starlight czuje się jak headline hue, dodając nutę złota do srebrnego ciała. Jest też bardzo głęboki model Product(RED).

Do tych kolorów dołącza Midnight, bardzo ciemny niebieski, który wygląda prawie jak czarny (to ten, który zobaczysz na zdjęciu w tej recenzji), a także jaśniejszy niebieski i jasny róż. To nie jest dość wybitny wybór kolorów widzieliśmy niedawno, jestem rozczarowany, że nie ma minty zielony lub fioletowy opcji - z których oba naprawdę lubiłem na iPhone 12 serii. Mimo to, jest to przyzwoity wybór kolorów i miło jest zobaczyć tyle różnorodności w ofercie.

Apple nazywa szklane pokrycie zarówno z przodu i z tyłu urządzenia "Ceramic Shield", a po użyciu iPhone 12 przez rok teraz, to na pewno sprawiedliwe, aby powiedzieć, że jest bardziej wytrzymały niż wygląda. Prawdopodobnie dodasz etui i protektor ekranu na telefonie tak, ale to zawsze mile widziane wiedzieć, że jest dość wytrzymały bez - tak długo, jak jesteś ostrożny. iPhone 13 Mini posiada także klasę wodoodporności IP68.

iPhone 13 i 13 Mini różnią się od serii Pro wyświetlaczem. Wszystkie modele wykorzystują technologię OLED, która zapewnia głęboką czerń i wysoki kontrast, ale tańszy duet rezygnuje z technologii ProMotion o adaptacyjnej częstotliwości odświeżania na rzecz standardowego panelu 60 Hz, który był obecny w każdym poprzednim iPhonie.

Szybszy 120Hz jest coś, co jest trudne do przełączenia z raz spędziłeś czas z nim. Przewijanie, przesuwanie i granie w gry jest bardzo płynne, a animacje i ruchy są znacznie szybsze. Ale iPhone 13 Mini ma jeden z lepszych ekranów 60 Hz, jakie testowałem, więc nadal jest to całkowicie wystarczające.

Odświeżanie na bok, reszta ekranu jest wielki. Przy 5,4 cala jest stosunkowo mały, więc nie jest idealny do gier lub strumieniowania filmów. Jeśli jednak spróbujesz swoich sił w obu tych dziedzinach, rezultaty będą świetne, dzięki wysokiemu poziomowi jasności w strumieniu wideo HDR.

Aparat

 • Duet nowych 12-megapikselowych czujników
 • Nowa orientacja przekątnej
 • Skup się na wideo dzięki nowemu trybowi Cinematic

iPhone 13 Mini może mieć równie dobrze najdoskonalszy aparat tej wielkości, z jakiego kiedykolwiek korzystałem.

Główny czujnik aparatu oferuje znaczną aktualizację w zakresie wielkości, z większymi pikselami i szybszym obiektywem, z których oba pozwalają znacznie więcej światła trafić do czujnika. Jest to sparowane z 12-megapikselowym ultraszerokim, z 120-stopniowym polem widzenia.

Główny czujnik korzysta również z tej samej stabilizacji sensor-shift po raz pierwszy wprowadzony w zeszłym roku iPhone 12 Pro Max. To z pewnością imponujące, że technologia z telefonu, który kosztował w granicach 1000 funtów, jest dostępna, zaledwie rok później, w modelu kosztującym prawie połowę tego.

Największe usprawnienia są odczuwalne, gdy światło jest słabe - na zewnątrz lub w słabo oświetlonych barach i restauracjach. iPhone 13 Mini nie zmusza się do korzystania z dedykowanego trybu nocnego przy słabym oświetleniu tak bardzo, zwracając się zamiast tego do większego czujnika i jego naturalnych umiejętności. Zdjęcia robione w nocy zachowują wiele szczegółów z dnia, z minimalnym szumem i fantastycznie dokładną ekspozycją.

Wydajność przy słabym oświetleniu jest fantastycznaJeszcze jeden przykład wydajności przy słabym oświetleniu W

łatwiejszych warunkach, takich jak dobrze oświetlone otoczenie, zdjęcia są pełne szczegółów i mają piękne, naturalne wykończenie. Są one na równi z tymi uchwyconymi przez Pixel 6 i, jak na mój gust, są o krok przed tymi wykonanymi za pomocą Samsung Galaxy S21 serii - nawet Ultra.

Jest ładne naturalne rozmycie tła

Jeśli chcesz podrasować wygląd snapów, nowe Style fotografowania zapewniają więcej kontroli niż kiedykolwiek widziałem na iPhone. Dostępne są różne style dla żywych kolorów i bogatego kontrastu, a także opcje, które sprawiają, że zdjęcia są cieplejsze lub chłodniejsze.

Bogaty kontrast, na przykład, pozwala wyciągnąć więcej świateł i cieni, nadając zdjęciom wygląd, który nie różni się zbytnio od tych wykonanych na Pixelu 6. Te style to nie tylko filtry, to coś więcej - w rezultacie nie można ich usunąć, gdy zdjęcie zostało już z nimi sfotografowane.

Ultraszerokie snapy są również świetne i nadal kocham wszechstronność, jaką przynosi ten aparat. Jednak to, co mogłoby zrobić z aktualizacji jest przedni aparat, który nie otrzymał wiele w drodze miłości na kilka lat. Selfies są w porządku, ale są one trochę brakuje na szczegóły - i kolory nie dość pakowania punch zdjęć wykonanych z tylnych kamer.

To, czego brakuje aparatowi, to jakikolwiek rodzaj zoomu optycznego - trzeci sensor zarezerwowany jest dla modeli Pro. Zoom cyfrowy wypada blado w porównaniu do Pixela 6 i rzadko z niego korzystałem.

Wideo pozostaje silny punkt, a jeśli jesteś chętny na podniesienie telefonu do przechwytywania materiału, a następnie iPhone 13 serii jest, po prostu, najlepszy nie ma. Wideo jest dobrze ustabilizowany, z naturalnych kolorów i wiele opcji dla klatek i rozdzielczości. Tryb kinowy przynosi w poprzek tryb Portret z aparatu fotograficznego, tylko z mniejszą skutecznością. Tryb kinowy można nagrywać w HDR Dolby Vision w rozdzielczości do 1080p przy 30 klatkach na sekundę, czyli znacznie niższej niż maksymalne 4K 60 klatek na sekundę w standardowych trybach wideo.

Wydajność

 • A15 Bionic zasila telefon
 • Szersze wsparcie dla pasma 5G
 • 4GB pamięci RAM, 128GB pamięci podstawowej

To, co czyni iPhone'a 13 Mini tak wyjątkowym urządzeniem, to fakt, że nie poświęca on wydajności, aby osiągnąć swój maleńki rozmiar.

W sercu urządzenia znajdziesz ten sam chipset A15 Bionic, co nie tylko w iPhone 13, ale także w iPhone 13 Pro Max - a to prowadzi do wyjątkowej szybkości w każdym zadaniu. Wewnątrz układu znajduje się sześciordzeniowy procesor, czterordzeniowy procesor graficzny i 16-rdzeniowy silnik neuronowy do zadań AI. Podstawowa pamięć masowa ma teraz pojemność 128 GB, czyli dwa razy więcej niż 64 GB w modelu 12 Mini.

Twierdzenie, że A15 Bionic osiąga dobre wyniki w benchmarkach i dobrze radzi sobie na co dzień, jest lekceważeniem go i większości współczesnych krzemów. Podobnie jak w przypadku Pixela 6 i jego Tensor SoC (system-on-chip), zastosowanie jest bardziej zauważalne w obszarach przetwarzania kamery, uczenia maszynowego i AI.

A15 Bionic zasila tryb Cinematic, z jego focus racking i stale zmieniającymi się efektami rozmycia, obok absurdalnie użytecznej funkcji Live Text, która może wyciągnąć adresy i numery telefonów z biblioteki zdjęć.

W grach również zaznacza swoją obecność, komfortowo obsługując wszystkie duże tytuły na maksymalnych ustawieniach. W czasie trwania recenzji przeszedłem kilka tytułów Apple Arcade i choć ekran nie jest idealny do gier, wszystko działa fantastycznie.

Dzięki nowemu modemowi 5G jest większy wybór pasm 5G. USA wersje telefonu obsługuje również mmWave 5G - szybsza wersja technologii, która tylko poprawnie działa, gdy jesteś bardzo blisko masztów. mmWave nie jest dostępny w Wielkiej Brytanii, ani wielu innych regionach jeszcze, więc technologia jest po prostu brakuje w tych modelach iPhone.

Żywotność baterii

 • Duża poprawa w stosunku do iPhone'a 12 Mini
 • Brak ładowarki w zestawie
 • Ładowanie bezprzewodowe MagSafe i Qi również obsługiwane

Jeśli był jeden główny zarzut, który miałem do iPhone'a 12 Mini, to był to czas pracy na baterii. Wytrzymałość była dość słaba; często ledwo udawało mi się przebrnąć przez dzień roboczy bez konieczności sięgania po ładowarkę.

Na szczęście tutaj już tak nie jest - choć iPhone 13 Mini nadal plasuje się jako najgorszy model iPhone'a 13 pod względem czasu pracy na baterii.

Najlepszym sposobem, aby opisać żywotność baterii tutaj jest to, że trwa po prostu o tak długo, jak regularne wielkości iPhone 12 z 2020 roku. Chciałem właściwie przetestować tę baterię, a podczas mojego miesiąca korzystania z telefonu codziennie, w głównej mierze po prostu widział mnie przez do snu - chociaż tnie go dobrze, blisko 3-4% do czasu, gdy go podłączyć. To kilka dodatkowych godzin użytkowania dziennie w porównaniu z iPhone 12 Mini.

Jest to mile widziana poprawa; jednak z wszystkich modeli iPhone'a otrzymujących znaczne zwiększenie baterii w tym roku, Mini pozostaje jedynym, aby nie zrobić go do drugiego dnia użytkowania. Dla większości ludzi to będzie absolutnie w porządku - ale jeśli chcesz być w pozycji, gdzie nie trzeba się martwić o żywotność baterii to może być lepiej wybierając nieco większy, ale nadal stosunkowo małe, iPhone 13.

W bardziej kontrolowanym teście iPhone 13 Mini tylko nieznacznie ustępuje swojemu większemu rodzeństwu. Godzina gry w HDR Netflix przy 100% jasności spowodowała, że zwykły iPhone 13 spadł o 9%, podczas gdy ten sam test na Mini spowodował, że spadł o 10%.

Szybkość ładowania zależy od rodzaju używanej ładowarki. iPhone 13 Mini obsługuje do 20W szybkiego ładowania przewodowego, a przy użyciu jednego z nich można dostać się do około 50% w ciągu pół godziny. Nie dostaniesz ładowarki w pudełku, choć, i polecam odebrać 20W zdolny USB-C wtyczkę, ponieważ przy użyciu starszego iPhone 5W ładowarka zajmie dużo czasu, aby uzyskać 100%.

Czy powinieneś go kupić?

Chcesz mieć mały telefon

Największym powodem wyboru iPhone'a 13 Mini nad zwykłym iPhone'em 13 jest jego rozmiar. Jeśli chcesz mieć najmniejszy, najpotężniejszy telefon, to właśnie ten.

Jesteś po iPhone'a z najlepszym czasem pracy na baterii

Podczas gdy tutaj nastąpiło kilka doskonałych ulepszeń w zakresie wytrzymałości, to nadal pozostaje iPhone 13 z najgorszą wytrzymałością.

Uwagi końcowe

Niewielki, potężny i pozbawiony słabego czasu pracy na baterii iPhone 13 Mini zachowuje rozmiar, który wyróżniał poprzednią wersję, ale rozwiązuje główny problem, jaki mieliśmy z nim - wytrzymałość.

Nie ma innego telefonu jak to na rynku, z najlepszym małym telefonem z systemem Android - Asus ZenFone 8 - nadal przychodzących w znacznie większe.

Jak testujemy

Dokładnie testujemy każdy telefon komórkowy, który poddajemy ocenie. Używamy standardowych testów branżowych, aby odpowiednio porównać funkcje i używamy telefonu jako naszego głównego urządzenia przez okres recenzji. Zawsze mówimy o tym, co znaleźliśmy i nigdy, przenigdy nie przyjmujemy pieniędzy za recenzję produktu.

Używany jako nasza główna słuchawka podczas okresu testowego

Aparat testowany w różnych sytuacjach z wszystkimi trybami

Testowane w syntetycznych benchmarkach i w warunkach rzeczywistych

FAQs

Czy iPhone 13 Mini ma ProMotion?

Nie, ProMotion jest przeznaczony tylko dla iPhone'a 13 Pro i Pro Max.

Czy w zestawie jest ładowarka?

W pudełku jest kabel, ale nie ma wtyczki do ładowania.

Czy jest dostępny wariant o pojemności 1 TB?

iPhone 13 Mini jest dostępny w wersjach 128 GB, 256 GB i 512 GB.

Pogromca żargonu

mAh

Skrót od miliamperogodziny i sposób wyrażania pojemności baterii, szczególnie tych mniejszych w telefonach. W większości przypadków im wyższy mAh, tym dłużej będzie działać bateria, ale nie zawsze tak jest.

5G

Oferuje szybsze prędkości pobierania i wysyłania danych w porównaniu z 4G. Świetnie nadaje się do strumieniowania gier i odtwarzania filmów HDR. Nie jest jeszcze wszędzie obsługiwana, a prędkości różnią się diametralnie.

OLED

Organic Light Emitting Diode to technologia paneli, która pozwala każdemu pojedynczemu pikselowi wytwarzać światło, zamiast polegać na podświetleniu. Dzięki temu ekran może dokładnie wyświetlać czernie poprzez wyłączenie piksela, co skutkuje poprawą kontrastu w porównaniu do konwencjonalnych paneli LCD.

iOS

System operacyjny, który zasila urządzenia mobilne firmy Apple.

Lightning

Port Apple służący do ładowania i przesyłania danych. Znajdziesz go w tańszych iPadach i wszystkich telefonach Apple.