Piątek, 19 lipca 2024

Recenzja Samsung NX500 - cechy, wydajność i przegląd AF

19 września 2022

Sekcje

  • Strona 1 Samsung NX500 Review
  • Strona 2 Cechy, wydajność i przegląd AF
  • Strona 3 Jakość obrazu, wideo i opinia

Samsung NX500 - funkcje

Samsung NX500 nie zawiera wszystkich podstawowych funkcji, które można znaleźć u niektórych konkurentów, ale ma całkiem mocny zestaw dodatków.

Łączność bezprzewodowa jest wiodąca w swojej klasie. Jest Wi-Fi i NFC, co umożliwia przesyłanie zdjęć do urządzeń mobilnych, a także sterowanie migawką za pomocą aplikacji.

Jednak to Bluetooth jest tym, co wyróżnia NX500. Jego konfiguracja może być prostsza niż w przypadku standardowego dla aparatów Wi-Fi i choć nie udało nam się nawiązać współpracy ze starzejącym się iPhone'em 4s, wydaje się, że działa dobrze z telefonami z systemem Android.

Samsung NX500 ładuje się przez micro-USB, co wyklucza potrzebę posiadania osobnej podstawki do ładowania. Oznacza to, że będziesz mógł naładować aparat w podróży, używając zewnętrznego akumulatora.

Za kulisami też jest sporo do zaoferowania. Oprócz trybów HDR dla normalnych zdjęć i filmów poklatkowych, a także typowych sztuczek Samsunga, takich jak spust migawki w kształcie winkla, istnieje możliwość doskonałego dostosowania elementów automatycznych, takich jak minimalny czas otwarcia migawki. Można pozostawić ISO, aby ustawić się samemu, gdy w przeciwnym razie fotografowanie w trybie ręcznym.

Nawet jeśli w dużej mierze oddajesz kontrolę nad aparatem NX500, nadal możesz kierować jego działaniem.

Samsung NX500 - wydajność i AF

Podobnie jak Samsung NX1, Samsung NX500 jest doskonałym aparatem, jeśli chodzi o czystą wydajność fotografowania w trybie burst. Otrzymujesz 9 klatek na sekundę z autofokusem, używając punktów detekcji fazy na czujniku. To szybko: Sony A5100 osiąga 6 klatek na sekundę, a nawet to jest uważane za szybkie.

Słabym punktem jest bufor. Samsung NX500 będzie robił zdjęcia z taką prędkością tylko dla 40 klatek JPEG, lub zaledwie pięciu podczas fotografowania plików RAW.

Samsung zadbał również o zachowanie pewnego dystansu między NX500 a NX1 pod względem wydajności. NX1 może fotografować z zawrotną prędkością 15 klatek na sekundę dzięki procesorowi DRIMe V, podczas gdy NX500 jest napędzany przez okrojoną wersję DRIMe V. Mimo to, nie można powiedzieć, że jest powolny - jest zupełnie inaczej.

Jedną z kluczowych cech, które Samsung NX500 odbiera hurtowo swojemu najdroższemu bratu, jest system AF. Posiada on hybrydowy system detekcji fazy i kontrastu, który jest na równi - jeśli nie lepszy - z najlepszymi w tej klasie.

Otrzymujemy 205 punktów detekcji fazy i 209 punktów detekcji kontrastu, pokrywających 90 procent kadru. Dzięki ekranowi dotykowemu, wybór punktu ostrości jest również prosty. Jeśli jednak wolisz bardziej tradycyjne podejście, możesz użyć D-pada do wyboru ostrości. Jedną z mądrzejszych decyzji Samsunga dotyczących interfejsu użytkownika jest to, że elementy sterujące na ekranie dotykowym są umieszczone obok fizycznych opcji, a nie zastępują ich.

Ostrość działa znakomicie. Jest szybkie i dokładne. Tylko Sony Alpha A5100 i aparaty z serii Nikon 1 mogą tu konkurować.

Podobnie jak w przypadku innych aparatów Samsung CSC, ręczne ustawianie ostrości nie jest jeszcze doskonałe. Gdy używasz powiększenia, aby pomóc sprawdzić ostrość, Samsung NX500 może powiększyć tylko środek kadru, a nie miejsce, w którym znajduje się punkt ostrości. Funkcja Focus Peaking - polegająca na podświetlaniu nieostrych obszarów obrazu - jest jednak również dostępna. Wiele osób uważa, że jest to szybsze niż korzystanie z widoku powiększonego.

PreviousSamsung
NX500 Review
NextJakość
obrazu
, wideo i werdykt Review