Czwartek, 12 grudnia 2024

Samsung NX500 Review

13 września 2022

Sekcje

  • Strona 1 Samsung NX500 Review
  • Strona 2 Cechy, wydajność i przegląd AF
  • Strona 3 Jakość obrazu, wideo i opinia

Werdykt

Pros

  • Doskonała jakość obrazu
  • Znakomity autofokus
  • Najlepsza w klasie łączność bezprzewodowa

Wady

  • Brak EVF
  • Brak wejścia mikrofonowego
  • Nieco nijaki design

Kluczowe specyfikacje

  • Recenzja Cena: 599,00 zł
  • 28-megapikselowy sensor APS-C
  • 100-25600 natywny zakres ISO
  • Tryb burst 9 klatek na sekundę

Czym jest Samsung NX500?

Samsung NX500 to stosunkowo niedrogi CSC, kosztujący 599 funtów z obiektywem 16-50 mm. W przeszłości aparaty CSC tej firmy nie były w stanie przyciągnąć naszej uwagi w porównaniu z rywalami, takimi jak Sony, Panasonic i inni. Jednak NX500 dziedziczy wiele cech z Samsunga NX1

- prawdopodobnie najbardziej imponującego technicznie kompaktowego aparatu systemowego z matrycą APS-C.

Zachwycające obrazy i świetny system AF sprawiają, że Samsung NX500 jest znacznie bardziej interesującą propozycją niż jego poprzednik, NX300. Jednakże, bez EVF lub metody, dzięki której można dodać zewnętrzny mikrofon, NX500 może być natychmiast odrzucony przez niektórych bardziej ostrożnych entuzjastów, dla których ten aparat mógłby być idealny.

SEE ALSO: Najlepsze aparaty fotograficzne 2015 r.

Samsung NX500 - Konstrukcja, sterowanie i obsługa


Samsung poczynił w modelu NX500 duży postęp pod względem technicznym. Jednak, podobnie jak w przypadku innych modeli z serii NX, nie jest to najbardziej efektowny aparat.

Posiada bardzo popularny, utrzymany w stylu retro dwukolorowy styl, ale brakuje mu osobowości, którą widzimy w FujiFilm X-T10 czy Olympus OM-D E-M10. Samsung NX500 wydaje się być zwyczajny, co nie będzie mu sprzyjać, gdy usiądzie na półkach obok bardziej efektownych rywali.

Jak widać na zdjęciach, góra jest srebrna, a większość pozostałej części korpusu Samsunga NX500 pokryta jest zwykłym teksturowanym gumowanym plastikiem.

Nie zależy Ci zbytnio na wyglądzie? W takim razie ucieszy Cię wiadomość, że Samsung NX500 świetnie leży w dłoni. Uznaliśmy go za jeden z najwygodniejszych i najpewniejszych aparatów tej wielkości dzięki ergonomicznemu uchwytowi.

Dla zapalonych fotografów jednym z najważniejszych dodatków w tym roku jest dodatkowe pokrętło sterujące. Samsung NX300 posiadał tylko jedno pokrętło przy górnej płycie; NX500 zyskał kolejne z tyłu.

Jest tu jednak miejsce na poprawę. Dwa pokrętła sterowania ręcznego są małe i kłopotliwe, a ponadto brakuje im solidnego sprzężenia zwrotnego, które dałoby pewność, że można je używać na ślepo. Na szczęście funkcja iFn nieco łagodzi ten problem. Wiele obiektywów z serii NX posiada kółko sterujące oraz przycisk iFn, który pozwala na zmianę podstawowych parametrów za pomocą jednego kółka. Często korzystaliśmy z tego rozwiązania zamiast z elementów sterujących aparatu NX500.

Choć NX500 ma wiele funkcji, które powinny zrobić wrażenie na entuzjastach aparatów fotograficznych, jest też kilka, które całkowicie ich zniechęcą.

Inną istotną cechą jest EVF, lub jego brak. Poza tym, że do podglądu obrazu pozostawiamy tylko tylny ekran, nie ma też opcji dodania EVF; Samsung nie produkuje takiego akcesorium. Dla wielu osób będzie to wystarczający powód, by całkowicie wykluczyć Samsunga NX500.

Zarówno FujiFilm X-T10 jak i Olympus OM-D E-M10 są alternatywami, które zawierają EVF.

Samsung NX500 - ekran

Wygląda na to, że Samsung chce zaskarbić sobie sympatię najbardziej przypadkowych osób, polegając na 3-calowym ekranie dotykowym OLED o rozdzielczości 1,04 m. Jest to przeważnie dobry wyświetlacz, przechyla się zarówno w górę i w dół, aby umożliwić fotografowanie poniżej i powyżej wysokości głowy, jak również obraca się o 180 stopni dla kąta selfie.

W przeciwieństwie do niektórych paneli OLED, kolory są dokładne, dzięki czemu jest to całkiem dobry sposób na ocenę zdjęć. Zmaga się jednak w jasnym świetle słonecznym. Będziesz musiał ustawić jasność ekranu na maksimum w słoneczny dzień, a nawet wtedy może być trudne, aby zobaczyć wyraźnie, co jest na ekranie.

To właśnie w te słoneczne dni zaczynamy naprawdę tęsknić za EVF.

Następny
Cechy, wydajność i przegląd AF