Niedziela, 19 maja 2024

Scrcpy wyświetla ekran smartfona na komputerach z systemem Linux [GUIDE].

11 stycznia 2023

Może się wydawać, że wyświetlenie ekranu smartfona na komputerze wymaga zarówno oprogramowania, jak i skomplikowanej konfiguracji. Nie sposób bardziej się mylić! Scrcpy to program, który jest prosty w obsłudze i całkowicie darmowy.

Czym jest scrcpy?

Scrcpy, to całkowicie darmowe i open-source'owe oprogramowanie, które wyświetla ekran smartfona na komputerze. Możemy również sterować telefonem za pomocą myszki lub klawiatury. Istnieją dwie opcje połączenia smartfona z komputerem: bezprzewodowo za pomocą protokołu TCP/IP lub za pomocą zwykłego kabla USB.

Scrcpy został zaprojektowany dla Linuksa, ale można go zainstalować także na Windowsie i macOS. Program uruchamia się poprzez terminal i nie posiada interfejsu graficznego. Specjalne funkcje mogą być uruchamiane za pomocą skrótów klawiaturowych i odpowiednich flag w terminalu.

Jak zainstalować scrcpy

https://rootblog.pl/manjaro-linux-wydany-w-wersji-19-0-kyria/Instalacja scrcpy jest niezwykle proste. Wystarczy wpisać poniższe polecenie w Ubuntu i dystrybucjach pochodnych, a także w innych menedżerach pakietów snap (na przykład Manjaro Linux):

sudo snap install scrcpy

Odpowiednie pliki instalacyjne znajdziemy również w AUR i APT (dotyczy tylko Ubuntu 20.04 lub Debian Testing). W razie potrzeby możemy również stworzyć plik instalacyjny ze źródła. Repozytorium zawiera również odpowiednie skrypty instalacyjne dla użytkowników Windows oraz macOS.

Jak używać scrcpy

Kabel USB to najprostszy sposób na sklonowanie ekranu smartfona. Na połączeniu bezprzewodowym skupimy się w innym poście. Jak używać scrcpy do klonowania ekranu smartfona?

Po pierwsze, przygotuj odpowiednio swój smartfon. Po pierwsze, włącz opcje programowania. Robi się to poprzez kilkukrotne kliknięcie na numer kompilacji w ustawieniach telefonu. Następnie należy przejść do opcji deweloperskich i wybrać opcję "Debugowanie USB". Nie potrzebujemy do tego dostępu root ani odblokowanego bootloadera.

UWAGA - W smartfonach Xiaomi należy włączyć opcję "Install via USB", oraz "USB Debugging (Security Setting)"!

Wszystkie trzy opcje dla smartfonów Xiaomi muszą być zaznaczone

To wszystko!!! Twój smartfon jest już gotowy. Teraz podłącz swój smartfon do komputera. Możesz użyć standardowego zakończenia USB-A lub bardziej nowoczesnego kabla USB -C. Ważne jest, aby telefon pozostał w trybie ładowania. Następnie włącz terminal, a następnie wprowadź:

scrcpy

Po pewnym czasie na monitorze komputera zobaczysz okno z ekranem swojego smartfona.

scrcpy

Mamy wiele skrótów klawiaturowych, które można wykorzystać do poruszania się po aplikacji. Warto zwrócić uwagę na te:

  • Ctrl+O - wygaszanie ekranu smartfona
  • Ctrl+N - wyjście z paska powiadomień
  • Ctrl+Shift+N, aby zamknąć pasek powiadomień
  • Ctrl+H - powrót do ekranu głównego
  • Ctrl + (w prawo) - Obróć ekran w lewo;
  • Ctrl + (lewo) - obróć ekran w prawo;
  • Ctrl + F - wejście w tryb pełnoekranowy;
  • Ctrl+ i - włącz licznik FPS

Istnieje wiele innych skrótów i flag. Możesz dowiedzieć się więcej o aplikacji, wpisując polecenie w terminalu.

scrcpy --help
scrcpy -help

Narzędzie pozwala również na podział schowka i szybkie instalowanie aplikacji poprzez przeciągnięcie pliku APK na ekran smartfona. Możemy również nagrywać ekran.

Warto przeczytać: Jak zainstalować WPS Office na Linuksie i ustawić język polski? [PORADNIK]

Płynność zależy od szybkości portu USB w komputerze (najlepiej więc korzystać z USB 3.0 lub USB C), portu USB w telefonie (tutaj posiadacze flagowych smartfonów powinni uzyskać lepsze rezultaty) oraz jakości kabla.

Za co jesteście najbardziej wdzięczni w scrcpy? Podziel się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzach!

Bądź na bieżąco Śledź ROOTBLOG w Google News!