Piątek, 19 lipca 2024

Recenzja Apple iPhone 14

7 czerwca 2023

Werdykt

Apple iPhone 14 nie jest ogromnym ulepszeniem iPhone'a 13, ale nadal jest świetnym telefonem z najlepszym aparatem, dobrą żywotnością baterii i wszystkimi zaletami iOS.

Plusy

 • Sprytne funkcje bezpieczeństwa
 • Bardzo dobra żywotność baterii
 • Niezawodny aparat
 • Zabawne kolory

Wady

 • Wyświetlacz z częstotliwością 60 Hz
 • Minimalne różnice w stosunku do iPhone'a 13

Dostępność

 • WIELKA BRYTANIASUGEROWANA CENA DETALICZNA: 849 GBP
 • USARRP: $799
 • EuropaRRP: €999
 • KanadaRRP: CA$1099
 • AustraliaRRP: AU$1399

Kluczowe cechy

 • Wyświetlacz6,1-calowy wyświetlacz OLED z doskonałą obsługą HDR
 • Funkcje bezpieczeństwaAlarmowe SOS przez satelitę i wykrywanie kolizji samochodu
 • Ulepszona kamera tylnaSzeroki aparat 12 MP robi lepsze zdjęcia przy słabym oświetleniu

Wprowadzenie

Apple iPhone 14 będzie jednym z najpopularniejszych smartfonów w przyszłym roku - ale czy na to zasługuje?

Po spędzeniu ostatnich kilku tygodni na recenzowaniu zarówno iPhone'a 14, jak i droższego iPhone'a 14 Pro, jasne jest, że jest to rok, w którym Pro naprawdę ujawnia swoją wartość, zbierając większość nowych aktualizacji i pozostawiając zwykłego iPhone'a 14 w tyle.

Więc co właściwie nowego jest w iPhonie 14 i czy jest to godne ulepszenie dla tych, którzy nie przejmują się Dynamic Islands i zawsze włączonymi wyświetlaczami?

Ekran i projekt

 • Wygląda identycznie jak iPhone 13 (i iPhone 12)
 • Ładny wyświetlacz, ale bez ProMotion i Dynamic Island
 • Zmieniona gama kolorów

Trzeci rok z rzędu Apple trzyma się tego samego ogólnego projektu dla swojego tańszego modelu iPhone'a. Poza kilkoma nieznacznie zmienionymi kolorami, w tym dość gustownym niebieskim, który recenzowałem, nie ma oczywistego sposobu na odróżnienie wersji 2021 i 2022.

Chociaż niektóre poprawki byłyby mile widziane, iPhone 14 pozostaje dobrze wyglądającym telefonem. Płaskie boki mają matowe wykończenie, więc unikają odcisków palców i smug - w przeciwieństwie do iPhone'a 14 Pro - i podoba mi się, jak pasują do koloru szklanego tyłu.

Jest to lekkie, wygodne urządzenie, które dla większości będzie znajome. Jest również dość wytrzymały, z klasą ochrony IP68 dla ochrony przed wodą i ceramiczną osłoną Apple, która zapewnia dodatkową ochronę przed upadkami. Nadal uważam, że te ekrany zarysowują się zbyt łatwo, jak na mój gust, więc ochrona ekranu jest nadal koniecznością, aby utrzymać panel w jak najlepszym stanie.

W tym roku nie ma iPhone'a 14 Mini, zamiast tego jest większy iPhone 14 Plus. Plus ma tę samą technologię, co zwykły iPhone 14, tylko w większej obudowie. Jeśli lubisz oglądać filmy w podróży lub grać w gry, większy ekran jest lepszy.

Image Credit (Trusted Reviews)

Podobnie jak konstrukcja, wyświetlacz jest taki sam. Brakuje ProMotion, technologii adaptacyjnej częstotliwości odświeżania 120 Hz, która umożliwia zawsze włączony wyświetlacz iPhone'a 14 Pro, a jeśli wierzyć plotkom, nie będzie ona nawet dostępna w iPhonie 15 z powodu problemów z dostawami. To prawdziwa szkoda, ponieważ płynne przewijanie i dodatkowe umiejętności, na które pozwala ta technologia panelu, są bardzo pomijane, przynajmniej dla mnie. Nie będziesz tęsknić za ProMotion lub wysoką częstotliwością odświeżania, jeśli nigdy go nie używałeś, ale jest to funkcja, którą trudno stracić.

Trudno jest dać Apple przepustkę na brak szybszego ekranu, ponieważ mają je nawet budżetowe telefony z Androidem. Najbardziej porównywalny flagowiec Samsunga, Galaxy S22, również ma wyświetlacz 120 Hz.

Pozostaje jednak dobrym ekranem. Kolory są wierne, jasność jest wystarczająca do uzyskania wysokiej wydajności HDR podczas przesyłania strumieniowego z Netflix, Apple TV Plus lub innych, a szczegóły są ostre. Wyższa szczytowa jasność iPhone'a 14 Pro sprawia, że jest on znacznie bardziej czytelny na zewnątrz w naprawdę jasnych warunkach i może być decydującym czynnikiem dla kogoś, kto spędza dużo czasu na zewnątrz.

Image Credit (Trusted Reviews)

Dynamiczna wyspa to kolejna rzecz zarezerwowana wyłącznie dla iPhone'a 14 Pro, pozostawiając iPhone'a 14 z tym samym przestarzałym wycięciem, co wcześniej. Możesz przeczytać wszystko o zaletach Dynamic Island i o tym, jak zmienia wycięcie w funkcję, a nie irytującą, w naszej recenzji iPhone'a 14 Pro.

Aparat

 • Dwa aparaty z tyłu
 • Ulepszony aparat do selfie
 • Teleobiektyw ograniczony do wersji Pro

Aparat to miejsce, w którym znajduje się najwięcej ulepszeń dla iPhone'a 14. Wyposażony jest w ten sam tylny czujnik 12 MP z przysłoną f/1.5, co iPhone 13 Pro, co oznacza, że jest większy i szybszy niż iPhone 13. Istnieją pewne znaczące ulepszenia, które sprawiają, że aparat do selfie znacznie lepiej renderuje dokładne odcienie skóry, a także nieznaczne ulepszenie potoku przetwarzania obrazu za pomocą Photonic Engine.

Źródło zdjęcia (Trusted Reviews)

Ulepszenia w stosunku do iPhone'a 13 niekoniecznie są odczuwalne w świetle dziennym, ale

gdzie indziej.

Zdjęcia przy słabym oświetleniu mają więcej szczegółów, zwłaszcza gdy nie włącza się tryb nocny. Robiąc zdjęcie sierści psa, iPhone 14 zachował znacznie więcej szczegółów w pasmach, co zaowocowało znacznie ładniejszym obrazem. Może to być wynikiem działania silnika Photonic Engine, większego czujnika - lub kombinacji obu.

To była scena oświetlona pojedynczym światłem, a kamera wyciąga wiele szczegółów i jasnościNie ma żadnych zmian w

ultraszerokiej kamerze, ale ponownie robi lepsze zdjęcia przy słabym oświetleniu niż jej poprzednik. Jest to najbardziej oczywiste miejsce, w którym widoczne są zaktualizowane umiejętności przetwarzania i faktycznie sprawia, że warto korzystać z tej kamery w sytuacjach, które nie są jasnym światłem dziennym.

Wydajność ultraszerokiego aparatu jest znacznie lepsza w słabym świetleW

sytuacjach dziennych iPhone 14 robi doskonałe zdjęcia - tak jak robił to iPhone 13. Kolory pojawiają się w odpowiedniej ilości, jest dużo szczegółów i doskonały zakres dynamiczny. Większy czujnik zapewnia również mniejszą głębię ostrości niż iPhone 13, pozwalając na bardziej naturalne rozmycie tła podczas fotografowania z bliska.

Aparat jest w stanie wyciągnąć wiele szczegółów w świetle dziennym, choć odróżnienie go od iPhone'a 13 może być trudneJeśli chcesz uzyskać

najlepsze wrażenia z aparatu, króluje iPhone 14 Pro. Ulepszona matryca 48 MP może nadmiernie wyostrzać niektóre obrazy, ale w większości przypadków oferuje lepsze wrażenia z dużo większą kontrolą dzięki trybom ProRes.

Telefon Pro ma również dedykowany teleobiektyw, czego tutaj całkowicie brakuje, zmuszając iPhone'a 14 do korzystania wyłącznie z zoomu cyfrowego. Samsung Galaxy S22 jest w podobnej cenie i ma odpowiedni aparat z zoomem, co czyni go znacznie lepszym od iPhone'a.

Wideo pozostaje jednak mocną umiejętnością i obszarem, w którym iPhone 14 wygodnie wyprzedza konkurencję Samsunga i Google. Nowe tryby obejmują stabilizowany tryb akcji, który wygładza szybko poruszające się obiekty i możliwość nagrywania 4K w trybie kinowym.

Tryb akcji to fajna sztuczka, nawet jeśli stabilizacja nie dorównuje kamerze akcji, takiej jak GoPro Hero 11. Mimo to, jeśli nagrywasz w dobrze oświetlonym otoczeniu, warto go użyć, jeśli chcesz uchwycić szybki obiekt.

Wydajność

 • Zasilany przez ten sam układ co iPhone 13 Pro
 • Brak gniazda SIM w Stanach Zjednoczonych
 • Szybka i płynna wydajność

Istnieją dwa godne uwagi dodatki do iPhone'a 14, chociaż żaden z nich nie jest ulepszonym chipsetem. Jak stało się powtarzającym się tematem tej recenzji, nowy chipset A16 Bionic jest dostępny tylko w modelach Pro.

Zamiast tego wyróżniają się dodatki bezpieczeństwa. Nie są to dokładnie funkcje, które sprawiają, że ten iPhone 14 jest wart aktualizacji z iPhone'a 13 (lub iPhone'a 12, jeśli o to chodzi), ale dobrze jest widzieć, jak Apple szuka unikalnych sposobów na rozszerzenie tego, czego oczekujemy od telefonu.

Pierwszym z nich jest Car Crash Detection, funkcja wykorzystująca czuły akcelerometr w telefonie do ostrzegania służb ratunkowych (wraz z kontaktami alarmowymi) po kolizji. Testowanie każdej części telefonu jest kluczem do tego, jak recenzujemy w Trusted Reviews, ale rozbicie samochodu wyłącznie w celu przetestowania funkcji telefonu to trochę za daleko.

Następnie jest funkcja awaryjnego SOS udostępniona przez nową, sprytną technologię satelitarną. Po uruchomieniu w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jeszcze w tym roku (nie ma jeszcze informacji o uruchomieniu w Wielkiej Brytanii) pozwoli ci to skontaktować się ze służbami ratunkowymi, nawet jeśli jesteś poza zasięgiem sieci.

Image Credit (Trusted Reviews)

Zasilanie iPhone'a 14 to chipset A15 Bionic. Mówiąc dokładniej, jest to wersja znaleziona w iPhonie 13 Pro, z nieco większą mocą graficzną niż wersja z iPhone'a 13.

Pozwolę sobie od razu powiedzieć, że ponowne użycie starego układu nie jest dla mnie powodem do niepokoju - iPhone 13 Pro pozostaje do dziś jednym z najszybszych telefonów. Przez cały mój tydzień z iPhone'em 14 nigdy nie czuł się powolny ani opóźniony i tak naprawdę nie mogę powiedzieć różnicy między wydajnością tutaj i na A16 Bionic. Otworzyłem kilka gier Apple Arcade, wraz z Genshin Impact i CoD Mobile, i wszystkie działały płynnie na iPhonie 14. Tak, wyniki benchmarków są nieco wyższe na nowszym chipie, ale różnica jest minimalna w rzeczywistym użytkowaniu.

Obawiałbym się jednak, że posiadanie starszego układu skróci żywotność tego modelu. Czy będzie on wspierany tak długo jak iPhone 14 Pro? Mam nadzieję, że tak, ale jest to pytanie, na które nie można teraz odpowiedzieć.

W Stanach Zjednoczonych Apple dostarcza całą serię iPhone'ów 14 bez gniazda SIM - zamiast tego kupujący będą musieli skonfigurować (lub przenieść) eSIM do telefonu. Moja jednostka jest modelem brytyjskim i zachowuje gniazdo, co jest sprytne, ponieważ eSIM jest tutaj znacznie mniej zaawansowany. Używałem telefonu w Vodafone, sieci, która obsługuje eSIM, ale Three nie.

Proces dodawania i przenoszenia eSIM wydaje się inteligentny i łatwy, chociaż przebieg może się różnić w zależności od sieci. Wszystkie modele z fizyczną tacką SIM obsługują również wiele kart eSIM, więc można je wypróbować.

5G pozostaje standardem w całej linii, a standard Bluetooth został podniesiony do wersji 5.3, chociaż nie ma Wi-Fi 6E. Jakość połączeń i ogólna łączność w telefonie są świetne, podobnie jak dźwięk z głośników.

Źródło zdjęcia (Trusted Reviews

)Żywotność baterii

 • Brak ładowarki w zestawie
 • Wytrzymałość pozwalająca przetrwać cały dzień
 • Dostępne ładowanie bezprzewodowe

iPhone 14 ma kilka skromnych ulepszeń baterii w stosunku do iPhone'a 13. Ale ważniejsze są ulepszenia w stosunku do iPhone'a 12 i iPhone'a 11. Zakładam, że większość osób, które są zainteresowane aktualizacją do tego modelu, pochodzi z iPhone'a (lub telefonu z Androidem), który ma kilka lat, a jeśli to ty, to korzyści są oczywiste.

Byłem pod ogromnym wrażeniem wytrzymałości iPhone'a 13, a iPhone 14 wydobywa nieco więcej soku w ciągu dnia. Na przykład Apple twierdzi, że dodatkowa godzina odtwarzania wideo i to jest dokładnie to, co dostałem. Godzina strumieniowania Netflix HDR o 100% jasności pochłonęła 9% na iPhonie 13 i 8% na iPhonie 14.

Podobnie jest w grach, gdzie bateria oszczędza kilka procent na godzinę w porównaniu do iPhone'a 13. Mogę wygodnie przejść przez cały, pracowity dzień z 20-30% pozostałymi przed snem, a w niektóre spokojniejsze dni pozostanie 35-40%.

Image Credit (Trusted Reviews)Oczywiście nie ma

tu ogromnych postępów w technologii baterii - ale to kwestia całej branży, a nie tylko samego Apple. Celem jest przede wszystkim przetrwanie dnia bez martwienia się o znalezienie ładowarki, co udaje się bardziej niż w przypadku wielu telefonów z Androidem.

Jeśli chodzi o ładowanie, nadal będziesz musiał zapewnić własną wtyczkę (chociaż kabel USB-C do Lightning jest dołączony do zestawu) lub użyć ładowarki MagSafe lub innej podkładki obsługującej Qi. Ładowanie przewodowe jest najszybsze, o ile używasz ładowarki 20 W, a pełne ładowanie trwa około 95 minut. 32-minutowe ładowanie pozwoli na uzyskanie od 0 do 50% naładowania telefonu.

To może być ostatni rok, w którym Apple korzysta ze złącza Lightning w przeciwieństwie do USB-C, ponieważ niektóre przepisy UE wejdą w życie w ciągu najbliższych kilku lat. Zmiana nie może nadejść wystarczająco szybko, ponieważ Lightning staje się bardzo powolny zarówno do ładowania, jak i przesyłania danych.

Najnowsze oferty

Czy powinieneś go kupić?

Masz starzejącego się iPhone'a: Jeśli korzystasz z iPhone'a 11 lub starszego, zmiany tutaj zrobią znaczącą różnicę. Żywotność baterii i aparat zostały znacznie ulepszone w iPhonie 13 i oba są ponownie lepsze w modelu 14.

Masz iPhone'a 13: zmiany w stosunku do poprzedniego telefonu Apple nie są wystarczające, aby uzasadnić aktualizację w tym roku.

Przemyślenia końcowe

iPhone 14 to bardzo umiarkowana aktualizacja i tak już doskonałego telefonu. W poprzednich latach mógł nawet nazywać się iPhone 13S. Jeśli posiadasz iPhone'a 13, nie ma większego powodu do aktualizacji, choć zauważysz wiele korzyści, jeśli pochodzisz ze starszego modelu.

Brak zaktualizowanego chipsetu nie powinien być powodem do niepokoju, ponieważ wydajność pozostaje doskonała, ale niechęć do odejścia od wyświetlacza 60 Hz jest nieco rozczarowująca.

Mimo to aparat jest doskonały zarówno do fotografii, jak i wideografii; oprogramowanie jest najwyższej klasy, a dodanie wielu funkcji bezpieczeństwa jest inteligentne. Żywotność baterii jest fantastyczna jak na telefon tej wielkości.

Jeśli możesz sobie pozwolić na dopłatę, zdecydowanie polecam iPhone'a 14 Pro. Ma znacznie lepszy ekran, bardziej wszechstronny aparat i sprytne sztuczki, takie jak zawsze włączony wyświetlacz i Dynamic Island. To naprawdę rok, w którym Pro jest drogą do zrobienia, jeśli należy ci się aktualizacja.

Zaufany wynik

Zapisz się do newslettera Trusted Reviews

Wiadomości, konkursy i ekskluzywne oferty bezpośrednio do skrzynki odbiorczej. Zarejestruj się Zasady i warunki

Jak testujemy

Dokładnie testujemy każdy recenzowany telefon komórkowy. Używamy standardowych testów branżowych do prawidłowego porównywania funkcji i używamy telefonu jako naszego głównego urządzenia przez cały okres recenzji. Zawsze mówimy, co znaleźliśmy i nigdy, przenigdy, nie przyjmujemy pieniędzy za recenzję produktu.

Używany jako główny telefon przez ponad tydzień

Wykonałem setki zdjęć w różnych warunkach

Porównanie z iPhone'em 13 i starszymi iPhone'ami

Może Ci się spodobać...

Recenzja telefonu Motorola ThinkPhone

Max Parker 5 dni temu

Recenzja Apple iPhone SE (2022)

Max Parker 1 miesiąc temu

Recenzja Apple iPhone 13

Max Parker 1 miesiąc temu

Recenzja Huawei Mate 50 Pro

Andrew Williams 1 miesiąc temu

Recenzja Apple iPhone 13 Pro

Max Parker 1 miesiąc temu

Recenzja Apple iPhone 14 Plus

Max Parker 1 miesiąc temu

Najczęściej zadawane pytania

Czy iPhone 14 jest dostarczany z ładowarką?

W pudełku nie ma wtyczki do ładowania, tylko kabel USB-C na Lightning. Jeśli kupujesz nową wtyczkę, poszukaj takiej, która obsługuje ładowanie 20 W

Jakie są największe różnice między iPhonem 14 Pro a iPhonem 14?

Model Pro ma lepszy ekran, szybszy chipset i dodatkową kamerę.

W ilu kolorach dostępny jest iPhone 14?

Dostępnych jest pięć kolorów: Niebieski, Fioletowy, Midnight, Starlight i Czerwony.

Zaufane dane testowe z recenzji

' Geekbench 5 - pojedynczy rdzeń Geekbench 5 wielordzeniowy Maksymalna jasność 1 godzina odtwarzania wideo (Netflix, HDR) 30 minut grania (intensywnego) 30 minut grania (lekkie) 1 godzina strumieniowania muzyki (online) 1 godzina strumieniowego przesyłania muzyki (offline) Czas od 0 do 100% naładowania Czas od 0-50% naładowania Znak 3D - Dzikie życie iPhone 14 1786 4543 535 gnid 8 % 7 % 6 % 1 % 1 % 95 min 32 min - iPhone 14 Pro 1878 5491 - 10 % 11 % 5 % 1 % 1 % 99 min 32 min 2809 '

Pełna specyfikacja

' UK RRP USA RRP EU RRP CA RRP AUD RRP Producent Rozmiar ekranu Pojemność pamięci Tylna kamera Kamera przednia Nagrywanie wideo Stopień ochrony IP Bezprzewodowe ładowanie Szybkie ładowanie Rozmiar (wymiary) Waga System operacyjny Data wydania Rozdzielczość HDR Częstotliwość odświeżania Porty Chipset Kolory Podana moc iPhone 14 £849 $799 €999 CA$1099 AU$1399 Apple 6,1 cala 128 GB Aparat główny 12 MP, aparat ultraszerokokątny 12 MP 12MP Tak IP68 Tak Tak 71,5 x 7,8 x 146,7 MM 172 G iOS 16 2022 2532 x 1170 Tak 60 Hz Błyskawica A15 Bionic Chip Midnight, Purple, Starlight, Product Red, Blue - iPhone 14 Pro £1099 $999 €1299 CA$1399 AU$1749 Apple 6,1 cala 128 GB 48 MP główny, 12 MP ultraszerokokątny, 12 MP 2x teleobiektyw, 12 MP 3x teleobiektyw Prawdziwa głębia 12 MP Tak IP68 Tak Tak 71,5 x 7,85 x 147,5 MM 206 G iOS 16 2022 2556 x 460 Tak 120 Hz Błyskawica Układ A16 Bionic Space Black, Silver, Gold, Deep Purple 20 W '