Niedziela, 19 maja 2024

Recenzja Pro-Ject Debut Pro

15 września 2023

Werdykt

Konstrukcja, wykończenie, specyfikacja i, co najważniejsze, wydajność - wszystko to sprawia, że Debut Pro jest jednym z najlepszych gramofonów na rynku w przeliczeniu funt za funt

Plusy

 • Jednolity, elokwentny i przyjazny dźwięk
 • Dobra konstrukcja i wykończenie
 • Doskonała specyfikacja

Wady

 • Nie jest to absolutnie ostatnie słowo w rytmicznej pozytywności
 • Kilku równie godnych podziwu rywali

Kluczowe cechy

 • Prędkość33,3, 45 i 78 obr.
 • WkładkaWkładka z ruchomym magnesem Pick It Pro
 • RamięRamię z włókna węglowego i aluminium

Wprowadzenie

Pro-Ject - jeden z autentycznych bohaterów Drugiego Aktu Winylu, nie zapominajmy - wprowadził swój pierwszy gramofon Debut pod sam koniec XX wieku.

Był to natychmiastowy hit, który zrodził liczne wariacje - ten Debut Pro jest jak dotąd najbardziej ambitny. Ale czy magia oryginalnego Debuta na poziomie podstawowym przekłada się na to, co jest znacznie poważniejszym punktem cenowym?

Dostępność

 • WIELKA BRYTANIARRP: £699
 • USARRP: $999
 • EuropaTBC
 • KanadaTBC
 • AustraliaTBC

Gramofon Pro-Ject Debut Pro jest już w sprzedaży, a w Wielkiej Brytanii można go kupić za około 699 funtów. Klienci w Ameryce, po raz pierwszy, otrzymują zły koniec umowy - będą musieli zapłacić 999 USD. Tymczasem w Australii cena wynosi około 1099 dolarów australijskich.

Nie jest przesadą sugerowanie, że ceny te stawiają Debut Pro przeciwko niektórym z najlepszych gramofonów w okolicy. Nie ma więc presji.

Konstrukcja

 • Cokół MDF, aluminiowy talerz
 • Napęd paskowy
 • Elektroniczna kontrola prędkości (głównie)

Jeśli chodzi o konstrukcję odtwarzacza płyt, nie ma zbyt wiele miejsca do manewrowania - i jak można oczekiwać od firmy tak zrównoważonej jak Pro-Ject, Debut Pro jest tak uspokajającą konstrukcją, jak to tylko możliwe.

Solidny cokół z płyty MDF spoczywa na trzech równie solidnych aluminiowych nóżkach. Są one regulowane, więc są bardzo przydatne, jeśli chodzi o upewnienie się, że odtwarzacz płyt jest wypoziomowany na półce, a także oferują niewielkie tłumienie.

Image Credit (Trusted Reviews)

Aluminiowy talerz kryje pod sobą elektronicznie regulowany synchroniczny silnik napędowy. Jest to gramofon z napędem paskowym, a jeśli jesteś zainteresowany tylko odtwarzaniem płyt 33,3 lub 45 obr / min, wystarczy przesunąć mały przełącznik w lewym dolnym rogu powierzchni cokołu, aby wprawić wszystko w ruch.

Debut Pro obraca się również z prędkością 78 obrotów na minutę - ale jeśli masz ochotę na odrobinę tej przestarzałej akcji, musisz wymienić płaski pasek napędowy na okrągłą alternatywę dostarczoną przez Pro-Ject i wsunąć go na szerszą część koła pasowego napędu.

I to w zasadzie wszystko, jeśli chodzi o design. Bądźmy szczerzy, byłoby to trochę dziwne, gdyby było coś więcej niż to, prawda?

Cechy

 • Wkładka z ruchomym magnesem Pick It Pro
 • Ramię z włókna węglowego i aluminium
 • Interkonekty analogowe w zestawie

Nie ma zbyt wielu elementów w odtwarzaczu płyt, ale to, co jest, zostało tutaj starannie określone. Debut Pro sprawia wrażenie całkowicie bezkompromisowego pod względem zestawu funkcji.

Talerz, na przykład, jest odlewany ciśnieniowo z aluminium i jest a) antymagnetyczny, na wypadek gdybyś chciał kiedyś użyć wkładki z ruchomą cewką, oraz b) ma obfity pierścień z termoplastycznego elastomeru wokół jego wewnętrznej spodniej strony, aby zapewnić dodatkowe tłumienie rezonansów. W górnej części znajduje się małe wgłębienie, dzięki któremu etykieta płyty winylowej nie przeszkadza w idealnym ułożeniu płyty.

Image Credit (Trusted Reviews)

Tymczasem ramię tonowe to kanapka z włókna węglowego i aluminium - przynajmniej tak opisuje ją Pro-Ject. Aluminiowe wnętrze dba o najważniejsze tłumienie, podczas gdy włókno węglowe jest stosowane na zewnątrz ze względu na jego niezrównaną sztywność.

Obudowa łożyska ramienia jest wykonana z aluminium frezowanego metodą CMC i jest niklowana, co nadaje jej nieco wizualnego charakteru. Oczywiście to wszystko biznes: działanie ramienia tonowego jest maślanie gładkie i nie ma zauważalnego luzu w łożyskach.

U podstawy ramienia znajduje się regulacja wysokości, więc nie tylko dostępna jest regulacja zarówno kąta śledzenia w pionie, jak i azymutu, ale jeśli preferujesz ciężką matę ślizgową lub chcesz eksperymentować z różnymi wkładkami, możesz łatwo sobie pozwolić.

Image Credit (Trusted Reviews)Nie jest jednak wcale oczywiste, że w najbliższym

czasie będziesz tęsknić za aktualizacją wkładu. Debut Pro jest fabrycznie wyposażony w dość głupio brzmiącą wkładkę z ruchomym magnesem Pick It Pro - ale nie daj się zwieść nazwie. Jest to adaptacja bardzo dobrze ocenianej wkładki Ortofon 2M Red - została ona ulepszona w poszukiwaniu większego napędu i dynamiki, i jest bardzo dobrze dopasowana do całego zestawu gramofonowego.

Jakość dźwięku

 • Szczegółowość i wnikliwość
 • Skoncentrowany, pięknie zintegrowany dźwięk
 • Moc i delikatność w równym stopniu

Istnieją solidne i dobrze udokumentowane powody dźwiękowe, dla których format winylowy przetrwał przez te wszystkie dekady. Dobra wiadomość jest taka, że Pro-Ject Debut Pro w mniejszym lub większym stopniu spełnia wszystkie te kryteria.

Niskie częstotliwości generowane podczas słuchania płyty Cosmogramma zespołu Flying Lotus są kontrolowane, fachowo ukształtowane i odpowiednio głębokie, a według standardów odtwarzaczy płytowych uderzają z prawdziwym celem.

Image Credit (Trusted Reviews)

Praca wykonywana przez Debut Pro w górnym zakresie częstotliwości jest równie przyjemna, a wysokie dźwięki gryzą celowo, ale nigdy nie grożą zdziczeniem. A w średnim zakresie, gdzie głosy mają tendencję do siedzenia i gdzie ludzki słuch jest najostrzejszy i najbardziej bezlitosny, Pro-Ject jest elokwentnym, wyrazistym komunikatorem - każdy, kto ceni sobie wgląd w technikę, postawę lub charakter wokalisty (lub wszystkie trzy), znajdzie tutaj nieograniczoną przyjemność.

Jednak czas, jedność i spójność sposobu prezentacji muzyki jest być może najbardziej oczywistym USP winylu - a Debut Pro może dostarczyć konkretnego wrażenia wydajności i wspólnoty. Bez względu na to, czy jest o to poproszony Flying Lotus, czy też rozległy skład Promises Floating Points, Pharoah Sanders i London Symphony Orchestra, Pro-Ject potrafi połączyć liczne i odmienne elementy nagrania w jedną całość.

A jeśli chodzi o nieco mniej efemeryczne aspekty tworzenia muzyki, Debut Pro prezentuje się równie solidnie. Przestrzeń dynamiczna jest znaczna, więc kiedy LSO zaczyna właściwie odczuwać swoją obecność, odległość między ciszą a głośnością jest znaczna. Niskopoziomowe wariacje harmoniczne widoczne w każdym instrumencie orkiestrowym są również identyfikowane i raportowane z dużą pewnością. Nie ma wątpliwości, że Pro-Ject daje słuchaczowi pełny obraz w każdych okolicznościach.

Image Credit (Trusted Reviews)

Otwartość, odzyskiwanie szczegółów i zmiana dźwięku są równie imponujące - i, co ważniejsze, przyjemne. Promises rozgrywa się na dużej, pięknie zdefiniowanej scenie dźwiękowej, a każdy wykonawca jest łatwy do zidentyfikowania i pewny swojej pozycji - a stamtąd barwa jego instrumentu i intensywność, z jaką jest grany, są absolutnie oczywiste.

W rzeczywistości, tylko tam, gdzie chodzi o ekspresję rytmiczną, Pro-Ject jest mniej niż całkowicie pewny. Nagranie Flying Lotus jest bez wątpienia dziełem wirtuozerskich popisów - a Debut Pro może czasami zdradzić, jak ciężko pracuje, aby nadążyć za informacjami. Nie jest to oczywiście żaden "wallflower", a bardziej powszechne rzeczy na 4/4 nie stanowią żadnych problemów - ale kiedy sytuacja staje się trudna, może brzmieć nieco mniej sinusoidalnie niż jego najbardziej oczywisti rywale. Jest to jednak niedociągnięcie tak niewielkie, że można je niemal określić jako cechę, a w porównaniu ze wszystkim, co Pro-Ject robi dobrze, jest to peryferyjne.

Najnowsze oferty

Czy powinieneś go kupić?

Chcesz uzyskaćmaksymalny zwrot z inwestycji Pro-Ject nie jest pozbawiony poważnej konkurencji, ale jest bardziej atrakcyjny cenowo niż jakikolwiek autentyczny rywal.

Nie słyszałeśRega Planar 3/Elys 2 Droższe niż Pro-Ject, tak, i niekoniecznie lepsze - ale inaczej doskonałe.

Przemyślenia końcowe

To, że Pro-Ject powinien dostarczyć gramofon, który reprezentuje głęboki stosunek jakości do ceny zarówno jako przedmiot, jak i źródło satysfakcji dźwiękowej, nie jest zaskoczeniem. Ale to świadectwo siły kilku rywali, w szczególności, że Debut Pro jest raczej obowiązkowym przesłuchaniem niż domyślnym wyborem.

Zaufany wynik

Zapisz się do newslettera Trusted Reviews

Wiadomości, konkursy i ekskluzywne oferty bezpośrednio do skrzynki odbiorczej. Zarejestruj się Zasady i warunki

Jak testujemy

Każdy testowany przez nas gramofon jest dokładnie sprawdzany przez dłuższy czas. Używamy standardowych testów branżowych, aby prawidłowo porównać funkcje. Zawsze mówimy, co znaleźliśmy. Nigdy, przenigdy nie przyjmujemy pieniędzy za recenzję produktu.

Dowiedz się więcej o tym, jak testujemy w naszej polityce etycznej.

Testowane przez ponad tydzień

Może Ci się spodobać...

Recenzja Audio Pro P5

Kob Monney 4 dni temu

Recenzja głośnika Apple HomePod

David Ludlow 5 dni temu

Recenzja głośnika Apple HomePod Mini

David Ludlow 5 dni temu

Recenzja Q Acoustics Concept 30

Kob Monney 3 tygodnie temu

Recenzja House of Marley Get Together 2

Hannah Davies 4 tygodnie temu

Recenzja FiiO M17

Simon Lucas 1 miesiąc temu

Najczęściej zadawane pytania

Jakie prędkości obsługuje Pro-Ject Debut Pro? Debut Pro

może odtwarzać płyty 33, 45 i 78

Pełna specyfikacja

' UK RRP USA RRP Producent Rozmiar (wymiary) Waga ASIN Data wydania Typ gramofonu Prędkość (obr./min) Wkład Kolory Pro-Ject Debut Pro £699 $999 Pro-Ject 415 x 320 x 113 MM 6 KG B099K6PPL1 2021 Napęd pasowy 33.3, 48, 78 Ruchomy magnes Pick-IT PRO Czarny '

Zrównoważony rozwój

Trusted Reviews" uznaje fakt, że globalne ocieplenie nie jest mitem, za podstawową wartość i będzie nieustannie dążyć do ochrony naszej planety przed szkodami w swoich praktykach biznesowych.

W ramach tej misji za każdym razem, gdy recenzujemy produkt, wysyłamy firmie serię pytań, które pomagają nam ocenić i uczynić przejrzystym wpływ urządzenia na środowisko.

Obecnie nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące tego produktu, ale zaktualizujemy tę stronę, gdy tylko to zrobimy. Szczegółowy podział pytań, które zadajemy i dlaczego, można znaleźć na naszej stronie z informacjami o zrównoważonym rozwoju.

Pogromca żargonu

Silnik z napędem pasowym

Talerz jest obracany przez silnik połączony elastycznym paskiem. Umożliwia to mniej wydajnemu silnikowi napędzanie talerza, podczas gdy gumka może pochłaniać wszelkie wibracje mechaniczne, które mogłyby wpływać na odtwarzanie.