Piątek, 19 lipca 2024

Recenzja WD Black SN850

18 sierpnia 2023

Werdykt

WD Black SN850 pozostaje jednym z najpopularniejszych dysków SSD NVMe wszech czasów i łatwo zrozumieć dlaczego. Choć nie jest to absolutnie najszybszy dysk Gen 4.0 swoich czasów, model ten (wraz z radiatorem) oferuje doskonałą wydajność w grach i szybkość sekwencyjną za konkurencyjną cenę w 2022 roku.

Plusy

 • Świetna wydajność sekwencyjna
 • Częste przeceny w 2022 r.
 • Dobrze zbudowany

Wady

 • Zastąpiony przez WD Black SN850X
 • Robi się naprawdę gorący

Dostępność

 • WIELKA BRYTANIARRP: £118.99
 • USASUGEROWANA CENA DETALICZNA: 129,99 USD

Kluczowe cechy

 • Kontroler WD/SanDisk NVMe G2 Niestandardowy kontroler radzi sobie z niektórymi ofertami firm zewnętrznych, takich jak Micron i Phison.
 • Pamięć flash Western Digital/SanDisk 96L 3D TLC Zastosowana tutaj pamięć oznacza wysoką wytrzymałość na zapis, szczególnie w wyższych konfiguracjach.
 • 5 lat gwarancji Dysk WD Black SN850 jest objęty półdziesięcioletnią gwarancją producenta, więc z pewnością będzie długo służył w twoim komputerze.

Wprowadzenie

Pomimo swojego wieku, WD Black SN850 nadal jest wiodącym dyskiem o wysokiej wydajności sekwencyjnej. Nie bez powodu jest toprawdopodobnie najbardziej znany dysk SSD NVMe tego typu.

Chociaż model ten został zastąpiony szybszym wariantem SN850X, oryginalny dysk ma coś, czego brakuje jego następcy - znacznie lepszą cenę. Biorąc pod uwagę sugerowaną cenę detaliczną, WD Black SN850 zostałby pogrzebany przez tańszą konkurencję, ale biorąc pod uwagę rozpoznawalność nazwy i oszczędności, łatwo zrozumieć, dlaczego nadal śpiewa się pochwały na jego temat.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego WD Black SN850 jest jednym z najlepszych dysków SSD na rynku nawet w 2022 roku. Dla tych, którzy jeszcze nie przeskoczyli na PCIe 5.0, jest wiele do polecenia.

Konstrukcja

 • Dostępny w konfiguracjach 500 GB, 1 TB, 2 TB i 4 TB
 • Opcjonalny model z radiatorem dostępny do użytku z konsolami
 • Jednostronny, więc model bez radiatora działa z laptopami

Jeśli kiedykolwiek miałeś do czynienia z dyskami Western Digital z serii Black, to estetyczny wygląd modelu SN850 powinien być ci od razu znany. Mój egzemplarz testowy został wyposażony w dość grubą osłonę termiczną, wraz z charakterystycznym, falistym wzorem z czarnego metalu, który jest wspólny dla wielu produktów z tej linii.

Sam radiator ma trochę mięsa na kościach. Jest jednym z najgrubszych, jakie do tej pory widziałem. Wynika to z faktu, że ten wariant dysku może być używany zarówno na PS5, jak i na PC. W moim zestawie testowym stwierdziłem, że osłona radiatora miała wystarczająco dużo miejsca na mojej płycie głównej w dość kompaktowej obudowie, więc jest mało prawdopodobne, abyś napotkał tutaj jakiekolwiek problemy.

Image Credit: Trusted ReviewsChociaż

obecnie dyski Gen 4.0 są często wyposażone w 170-warstwową pamięć Flash, jak w przypadku SK Hynix Platinum P41, WD Black SN850 posiada 96 litrów pamięci wewnętrznej 3D TLC. Oznacza to, że dysk może osiągnąć odczyt na poziomie 7000 MB/s, ale cierpi nieco bardziej, jeśli chodzi o zapis.

Sama wytrzymałość na zapis zasługuje jednak na pochwałę. Mój egzemplarz testowy o pojemności 1 TB został oceniony na 600 TB, ale modele 2 TB skalują się aż do 1200 TB wytrzymałości na zapis, co jest na równi z najnowocześniejszymi modelami Gen 4.0.

Wydajność

 • Sekwencyjny odczyt i zapis odpowiednio do 7000 MB/s i 5300 MB/s
 • Wysoka wydajność w grach
 • Stałe czasy transferu plików

WD Black SN850 wypadł dobrze w moim teście branżowym, mieszcząc się w zakresie wartości podawanych przez markę. Dokładniej mówiąc, CrystalDiskMark dał mi wynik 6302,70 MB/s odczytu i 3153,74 MB/s zapisu. Biorąc wszystko pod uwagę, jest to jeden z lepszych wyników odczytu, biorąc pod uwagę zastosowaną pamięć flash NAND.

AnvilPro również był zgodny z tą wydajnością, z całkowitą liczbą 17 884,39. Chociaż nie jest to oszałamiająco szybki wynik w porównaniu z niektórymi modelami, które pojawią się później, jest to nadal więcej niż godne szacunku dla sprzętu.

Transfery plików dobrze pokazują te wskaźniki. Mortal Kombat 11, z plikiem o rozmiarze 110 GB, przeskoczył z innego dysku SSD 4. generacji na WD Black SN850 ze średnią prędkością 1,65 GB/s. Potwierdzają to również mniejsze gry, takie jak Guilty Gear: Strive, o rozmiarze 22,5 GB, została zapisana na dysku z prędkością 1,72 GB/s, zgodnie z wewnętrznym menedżerem katalogów Steam.

Image Credit: Trusted

ReviewsCzasy transferu w Eksploratorze Windows były jeszcze bardziej imponujące. Podczas przeciągania i upuszczania różnych plików na WD Black SN850 uzyskałem średnią prędkość 2,1 GB/s. Obejmowało to pliki wideo i oprogramowanie o różnych rozmiarach, takie jak Adobe Creative Suite. Choć model ten nie przeciera już szlaków, jak miało to miejsce w momencie jego premiery, dane liczbowe pokazują, że nadal spełnia on współczesne standardy na platformie PC.

Główną wadą modelu WD Black SN850 z radiatorem jest moim zdaniem wysoka temperatura samego dysku podczas testów obciążeniowych. Gruby, czarny, metalowy radiator początkowo sprawował się dobrze, jednak nagrzewał się niewiarygodnie szybko, do punktu, w którym był nieprzyjemnie ciepły podczas podnoszenia go ze stanowiska testowego.

Jest to trochę niezwykłe, biorąc pod uwagę poprzednie testy dysków, chociaż przeciętna osoba nie będzie testować dysków w ten sposób. Warto mieć to na uwadze, gdyż długotrwała ekspozycja na wysokie temperatury nie jest idealna dla dysku SSD.

Najnowsze oferty

Czy powinieneś go kupić?

Oczekujesz doskonałego stosunku jakości do ceny od uznanej marki

Biorąc pod uwagę średnie ceny, za jakie obecnie sprzedawany jest WD Black SN850, otrzymujesz doskonały zwrot z inwestycji i korzystasz z jednej z największych marek w branży.

Chcesz uaktualnić do tego, co może zaoferować Gen 5.0

Nie da się ukryć, że SN850 jest już nieco wysłużony. Nie tylko został zastąpiony przez SN850X na początku roku, ale wkrótce zostanie pozostawiony w kurzu przez to, co dyski NVMe Gen 5.0 mogą zaoferować osobom korzystającym z najnowszych płyt głównych i procesorów.

Przemyślenia końcowe

WD Black SN850 ma wiele do zaoferowania, mimo że obecnie jest lepszy od innych dysków Gen 4.0, w tym niektórych z linii samej firmy. Biorąc jednak pod uwagę niedawny spadek cen, niegdyś flagowy dysk Western Digital jest świetnym konkurentem nawet w 2022 roku.

Podczas gdy ten dysk byłby gorzką pigułką do przełknięcia, biorąc pod uwagę pierwotną sugerowaną cenę detaliczną 279,99 USD, model z radiatorem jest obecnie często sprzedawany za około połowę tej kwoty. Według samego Western Digital, model z radiatorem w konfiguracji 1 TB można oficjalnie nabyć za 129,99 USD / 118,99 GBP, a niektórzy sprzedawcy internetowi również podcinają tę zalecaną cenę.

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz kompetentnego dysku do swojego komputera do gier, czy też chcesz rozszerzyć całkowitą pamięć masową w swojej konsoli PS5, za tę cenę nie ma wielu dysków, które mogą działać tak dobrze, jak WD Black SN850, gdy wszystko zostanie powiedziane i zrobione.

Zaufany wynik

Zapisz się do newslettera Trusted Reviews

Wiadomości, konkursy i ekskluzywne oferty bezpośrednio do skrzynki odbiorczej. Zarejestruj się Zasady i warunki

Jak testujemy

Podczas testowania dysków SSD używamy zarówno syntetycznych testów porównawczych, jak i określamy transfery plików za pomocą Steam i Eksploratora Windows.

Przy ustalaniu ostatecznego wyniku bierzemy również pod uwagę cenę, wygląd i temperaturę.

Używałem WD Black SN850 jako głównego dysku przez ponad dwa tygodnie.

Grałem w różne gry, a także używałem dysku SSD do produktywności i przesyłania plików.

Do określenia wydajności wykorzystano syntetyczne testy porównawcze.

Może Ci się spodobać...

Recenzja dysku SSD PNY XLR8 CS3140

Aleksha McLoughlin 3 miesiące temu

Recenzja karty graficznej Nvidia GeForce RTX 4090

Ryan Jones 3 miesiące temu

Recenzja AMD Ryzen 9 7900X

Ryan Jones 4 miesiące temu

Recenzja AMD Ryzen 5 7600X

Ryan Jones 4 miesiące temu

Recenzja SK Hynix Platinum P41

Aleksha McLoughlin 4 miesiące temu

Recenzja Solidigm P41 Plus

Aleksha McLoughlin 4 miesiące temu

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest WD Black?

WD Black to flagowa seria dysków Western Digital, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Firma posiada wiele wariantów kolorystycznych, takich jak Red i Blue w zakresie budżetowym. Seria Black jest ogólnie najszybsza.

Pełna specyfikacja

' UK RRP USA RRP Producent Pojemność pamięci Rozmiar (wymiary) Waga ASIN Data wydania Typ pamięci masowej Prędkość odczytu Prędkość zapisu WD Black SN850 1TB £118.99 $129.99 Western Digital 1TB 0,35 x 3,15 x 0,92 CALA 24 G B08PHSVW7K 2021 SSD 7000 MB/s 5300 MB/s '

Zrównoważony rozwój

Trusted Reviews uznaje fakt, że globalne ocieplenie nie jest mitem za podstawową wartość i będzie nieustannie dążyć do ochrony naszej planety przed szkodami w swoich praktykach biznesowych.

W ramach tej misji za każdym razem, gdy recenzujemy produkt, wysyłamy firmie serię pytań, które pomagają nam ocenić i uczynić przejrzystym wpływ urządzenia na środowisko.

Szczegółowy podział pytań, które zadajemy i dlaczego, można znaleźć na naszej stronie z informacjami na temat zrównoważonego rozwoju. Zamiast odpowiedzi na każde z tych pytań, Vivo dostarczyło nam swój firmowy Raport Zrównoważonego Rozwoju.

Pogromca żargonu

SSD

Znany jako Solid State Drive, jest to szybsza forma pamięci niż standardowy dysk twardy. Skutkuje szybszym czasem ładowania i bardziej ambitnymi grami.