Piątek, 19 lipca 2024

Czy długość i jakość kabla wpływa na parametry ładowania?

17 sierpnia 2022

Parametry ładowarek, które możemy wykorzystać do naładowania naszego smartfona to jedno. Co z kablami? Czy te mają jakikolwiek wpływ na czas ładowania? A może niezależnie od tego na zakup jakiego kabla się zdecydujemy osiągniemy identyczny efekt? Temat ten postanowiliśmy omówić dla was z specjalistami.

Rezystancja kabla ma kluczowe znaczenie

Aby dobrze zrozumieć wpływ długości czy średnicy kabla na parametry ładowania musimy po raz kolejny wrócić do fizyki ze szkoły średniej. Pamiętacie pojęcie oporu (rezystancji) właściwego? Parametr ten, zmienny w zależności od materiału, określał zależność pomiędzy oporem przewodu, jego długością oraz średnicą przekroju poprzecznego. I tak naprawdę ten jeden wzór wystarczy, aby zrozumieć istotę problemu. Zacznijmy od wpływu długości kabla na parametry ładowania, ponieważ jest to temat najczęściej pojawiający się w sieci. Wraz ze wzrostem długości rośnie także rezystancja przewodu.

Z prawa Ohma wynika, że przy stałym napięciu i wzroście oporu musi spaść natężenie prądu, w tym przypadku dostarczanego do naszego smartfona. Przykładowo znajdujemy dwa kable o identycznych parametrach, ale różniące się jedynie długości. Pierwszy z nich, ten znajdujący się w zestawie z urządzeniem, ma 50 cm, a drugi 3 metry. Jeśli ładowarka oferuje prąd o natężeniu 2,1 A przy przewodzie o długości 50 cm to gdy podłączymy 3-metrowy kabel do tej samej ładowarki to natężenie prądu spadnie do 0,35 A. Takie natężenie dla wielu urządzeń będzie zbyt małe, aby nawet podtrzymać naładowanie ogniwa na stałym poziomie.

Czy ładowanie baterii smartfona w samochodzie wpływa na jego żywotność?

Czy wybór odpowiedniego kabla jest prosty?

Drugim z kluczowych parametrów jest grubość i to tak naprawdę nie samego kabla, a przewodów znajdujących się w jego wnętrzu ukrytych pod izolacją czy oplotem. Z wyżej wspomnianego wzoru wynika jasno, że czym większa grubość poszczególnych wiązek tym mniejsze rezystancja, a co za tym idzie większy prąd ładowania. O ładowanie zbyt dużym prądem nie musimy się bać, ponieważ to samo urządzenie jest w stanie ograniczyć go do wartości ustalonej przez producenta. Jeśli zatem chcemy kupić długi kabel to jednocześnie musimy szukać takiego, który został wykonany z grubych przewodów.

W rzeczywistości wygląda to jednak tak, że żaden z producentów nie udostępnia światu takich informacji. Jak zatem my, użytkownicy, możemy to sprawdzić? Tak naprawdę jest to niezwykle trudne. Najlepszym sposobem jest kupowanie kabli sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy projektując kable zadbali o to, aby spełniały one wszystkie normy i ładowały nasze urządzenia odpowiednim prądem. Podróbki czy najtańsze kable często oferują niewielkie przekroje poprzeczne przewodów nawet przy bardzo krótkich kablach, a to może znacząco zwiększyć czas ładowania czy nawet sprawić, że w naszym smartfonie zupełnie nie będzie zwiększać się poziom naładowania ogniwa. Jak zatem widzicie wybór kabla nie jest kwestią drugorzędną i warto o tym pamiętać!

A z jakich kabli wy korzystacie na co dzień? Może w przeszłości kupiliście takie, których zdecydowanie nie polecacie? Podzielcie się opiniami i doświadczeniami w komentarzach!