Niedziela, 19 maja 2024

Jak aktywować mikrofon Bluetooth w słuchawkach w systemie Linux? To proste! [PORADNIK]

17 września 2023

Wielu z nas zostało zmuszonych do pozostania w domu, uczęszczania na zajęcia zdalnie lub pracy online z powodu nawrotu pandemii. Słuchawki bezprzewodowe to świetne akcesorium, które przyczynia się do wygody. W systemie Linux słuchawki te działają świetnie. Mogą jednak sprawiać problemy, gdy chcesz wykonać połączenie telefoniczne. Na szczęście istnieje sposób, aby to naprawić!

Zacznijmy od teorii. Urządzenia audio Bluetooth mają różne tryby działania. W systemie Linux napotkamy dwa z nich (a właściwie trzy). Pierwszy tryb to A2DP, który jest wysokiej jakości wyjściem audio. Jest to ustawienie domyślne i przydaje się podczas grania w gry, słuchania muzyki lub oglądania filmów. Następne są HFP (Hands Free Profile) i HSP (Handset Profile), które są dedykowane do wykonywania połączeń.

HSP i HFP są obsługiwane przez komponenty systemowe od kilku lat, ale nie są domyślnie dostępne w większości dystrybucji. Powinienem dodać, że urządzenia audio Bluetooth mogą być problematyczne w wielu systemach. Dotyczy to również systemu Windows. Warto dowiedzieć się jak zarządzać tymi urządzeniami.

Huawei FreeBuds Pro: Idealne słuchawki do wielozadaniowości [PRZEGLĄD].

Linux i bezprzewodowy zestaw słuchawkowy

Aktywacja HFP/HSP w systemie Linux jest łatwa. Musimy użyć alternatywnego zarządzania urządzeniami Bluetooth. Jest on łatwy do zainstalowania i wymaga jedynie następującego polecenia w systemach opartych na Debianie/Ubuntu.

Zainstaluj blueman z sudo

Możemy włączyć nowego menedżera, jeśli wpiszemy słowo Blueman w wyszukiwarce. Pojawi się następujące okno:

Podobnie jak w innych menadżerach urządzeń, łączymy się z naszymi słuchawkami Bluetooth (jeśli były wcześniej sparowane, zalecam usunięcie połączenia i ponowne połączenie). Po podłączeniu możemy kliknąć prawym przyciskiem myszy nazwę sprzętu, aby zmienić profil dźwięku. Dostępne są dwie opcje: A2DP lub HFP/HSP.

Blueman nie jest już potrzebny. Wynika to z faktu, że od teraz standardowy menedżer urządzeń powinien również rozróżniać różne tryby połączenia lub przynajmniej sprzęt, który został sparowany przy użyciu tylko Blueman.

Wypróbowałem tę metodę z trzema parami słuchawek. W przypadku Jabra Elite65t i JBL Tune750BTNC wszystko działało zgodnie z oczekiwaniami. Jedynie Huawei FreeBuds Pro odmówiły przełączenia się na ustawienie HFP/HSP. Winowajcą może być technologia stosowana przez tego chińskiego producenta. Przetestowałem rozwiązanie przy użyciu Pop!_OS w wersji 20.10.

Drobne ulepszenia i dodatkowe informacje

Co ważne, system będzie teraz automatycznie rozpoznawał tryb, którego chcemy użyć. Na przykład, gdy rozpoczniemy połączenie konferencyjne lub dołączymy do spotkania Microsoft Teams, słuchawki automatycznie przełączą się z HFP/HSP. Jeśli zakończymy połączenie, słuchawki przełączą się z powrotem na drenaż A2DP. Muszę wspomnieć, że istnieje łatwy sposób na monitorowanie tego bez konieczności uruchamiania Bluemana lub ustawień systemowych.

Wymagana jest instalacja >>tej wtyczki na pulpicie GNOME. Dodaje ona wygodny wybór dla naszych wyjściowych urządzeń audio, jak również wejściowych urządzeń audio. Komponent ten rozpoznaje również tryby audio słuchawek Bluetooth. W KDE Plasma nie musimy niczego instalować, ponieważ standardowy widżet audio zapewnia wygodny wybór.

Wybór wejścia i wyjścia audio w GNOME

Jak często korzystasz z bezprzewodowych urządzeń audio? Skomentuj i daj nam znać!

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG przez Google News!