Niedziela, 19 maja 2024

Jak uruchomić xCloud (również na SteamOS). Krótki samouczek

23 lipca 2023

Spis treści
  1. Czym jest xCloud?
  2. Jak uruchomić xCloud w systemie Linux?
    1. Podłącz kontroler
    2. Zainstaluj przeglądarkę opartą na Chromium
    3. Odwiedź witrynę Xbox Cloud Gaming
  3. xCloud nie stanowi problemu w systemie Linux

Konsola Steam Deck wywołała wiele pytań dotyczących Linuksa i jego możliwości. Kilka osób wyraziło chęć wykorzystania konsoli jako urządzenia do gier przy użyciu usług xCloud. Jak zatem uruchomić ją na Linuksie? To proste!

Czym jest xCloud?

xCloud lub Xbox Cloud Gaming to usługa oparta na chmurze, która umożliwia granie w gry na dowolnym sprzęcie podłączonym do Internetu. Dzięki szybkiemu internetowi i płatnej subskrypcji możemy grać w wiele tytułów AAA. Gry nie są uruchamiane na naszym komputerze, lecz w chmurze. Otrzymujemy obraz i zwracamy ruchy (input). Podobnie działają takie usługi jak Google Stadia czy GeForce Now.

Pobierz legendarną grę Mafia za darmo na Steam!

Jak uruchomić xCloud w systemie Linux?

Pomimo faktu, że xCloud jest własnością Microsoftu, nadal możemy z niego korzystać na innych systemach, w tym Linux. Jak skonfigurować Xbox Cloud Gaming? To proste!

Podłącz kontroler

Najpierw podłącz kontroler. S i Xbox One i działają świetnie. Pad można podłączyć przez USB-C/Micro USB lub Bluetooth. Nie potrzebujesz żadnych sterowników ani konfiguracji dla żadnej z tych form. Po podłączeniu urządzenia wszystko działa.

Kontroler dla Xbox Series X|S

Niestety, nie testowałem żadnych innych kontrolerów. Linux je obsłuży, ale nie wiem czy xCloud z nimi współpracuje.

Zainstaluj przeglądarkę opartą na Chromium

Ta usługa jest dostępna tylko w przeglądarkach Chromium. Może to być Chromium, ale może to być również Brave Browser, Google Chrome lub Microsoft Edge. Możliwe jest użycie dowolnej przeglądarki, z wyjątkiem Firefox. Musisz wybrać jedną z tych przeglądarek, jeśli jeszcze jej nie masz.

Instalacja Chromium bezpośrednio ze sklepu AppCenter

Odwiedź witrynę Xbox Cloud Gaming

To wszystko. Wystarczy wejść na >>tę stronę, zalogować się na swoje konto i gotowe! Interfejsem można sterować za pomocą kontrolera. Gry nie wymagają instalacji na dysku. Co ważne, konsola Xbox i komputer mogą synchronizować zapisy gier.

Brave Browser na Elementary OS: xCloud

Uwaga: do uruchamiania gier za pośrednictwem xCloud wymagana jest między innymi subskrypcja Xbox Game Pass Ultimate. Jej standardowa cena wynosi 54,99 dolarów.

xCloud nie stanowi problemu na Linuksie

Jak widać na zrzucie ekranu, użytkownicy Linuksa nie będą mieli problemów z graniem w gry na xCloud. Dotyczy to również Steam Deck i SteamOS. Nie wiemy jeszcze, co stanie się ze zintegrowanymi kontrolerami Deck. Myślę jednak, że będą one działać normalnie.

Uruchamianie gry xCloud w przeglądarce Chromium na Linuksie

Wideo >> tutaj, na kanale Linus Tech Tips, wyraźnie pokazuje nam, że będziemy tworzyć skróty do wybranych stron internetowych w natywnym interfejsie użytkownika. Jest to funkcja dostępna w prawie wszystkich przeglądarkach internetowych, więc wspaniale jest widzieć, że Valve o niej nie zapomina.

Linux jest również kompatybilny z innymi usługami w chmurze. Działają one dobrze z najpopularniejszymi przeglądarkami internetowymi. Grałem w Cyberpunk na Google Stadia i pisałem o GeForce Now tutaj <<.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!