Piątek, 3 maja 2024

Czy formatowanie baterii jest konieczne w nowym telefonie? Obalamy mity na ten temat.

14 lipca 2023

Spis treści
  1. Wprowadzenie
    1. Czym jest formacja baterii?
    2. Jakie są efekty pamięci?
    3. Formatowanie baterii w nowych smartfonach Mit czy konieczność formatowania baterii w nowych smartfonach?

Przy zakupie nowego smartfona wiele osób bierze pod uwagę czas pracy baterii na jednym ładowaniu. Co możemy zrobić jako użytkownicy, aby zapobiec uszkodzeniu baterii? Czy formowanie baterii jest nadal potrzebne? Już wyjaśniliśmy!

Wprowadzenie

Niniejszy przewodnik jest wstępem do rozszerzonej serii postów na temat ładowania smartfonów i zapewnienia jak najdłuższej żywotności baterii. Artykuły zostały napisane we współpracy z Green Cell. Eksperci tej firmy podzielą się swoim ogromnym doświadczeniem i wypowiedzą się na interesujące Cię tematy. Wszystko po to, by oficjalnie położyć kres internetowym mitom na temat ładowania smartfonów. Większość z nich nie jest szkodliwa dla urządzenia, ale może skrócić czas działania pojedynczego ładowania.

Chcielibyśmy również, abyście współtworzyli tę serię. Nie wahajcie się zadawać pytań dotyczących baterii, ładowania smartfonów lub innych urządzeń elektronicznych. Omówimy temat z ekspertami Green Cell, aby spróbować rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czym jest formowanie baterii?

Wielu użytkowników smartfonów ciekawi formatowanie baterii (przez niektórych nazywane również formowaniem). Wymaga ono kilku pełnych cykli ładowania-rozładowania w celu osiągnięcia pełnej pojemności. Producenci zazwyczaj dostarczają tylko częściowo sformatowane baterie, co niestety oznacza, że pełna pojemność nie będzie dostępna. Robią to, aby wydłużyć żywotność baterii, gdy jest ona przechowywana dłużej, zanim zostanie użyta przez klienta. Efekt pamięci występuje, gdy bateria jest używana przed jej prawidłowym sformatowaniem.

Mi 9 Co

Czym jest efekt pamięci?

Efekt pamięci to zjawisko, które powoduje zmianę rzeczywistej pojemności baterii lub ogniwa w przypadku niewłaściwego użytkowania. Występuje on w bateriach niklowo-kadmowych, które nie są już stosowane w telefonach. W przypadku tych ogniw formatowanie lub formowanie było koniecznością. Wielu z was pamięta, że telefon musiał zostać rozładowany do 0%, a następnie naładowany do 100% przez kilka minut, najlepiej bez korzystania z niego.

Formatowanie baterii w nowych smartfonach Mit czy konieczność formatowania baterii w nowych smartfonach?

Przejdźmy do najważniejszego - nowych smartfonów. W internecie możemy znaleźć dwie różne grupy użytkowników. Pierwsza z nich twierdzi, że formatowanie baterii w przypadku akumulatorów litowo-jonowych (obecnie stosowanych w smartfonach) to mit. Niektórzy właściciele telefonów natomiast wciąż wierzą w efekt pamięci i powtarzają jak mantrę, że jedynym sposobem na prawidłowe naładowanie urządzeń jest rozładowanie ich do 0%, a następnie odczekanie, aż wskaźnik baterii osiągnie 100%. Gdzie zatem leży prawda?

Zazwyczaj odpowiedź nie jest tak prosta, jak się wydaje. Prawda leży gdzieś pośrodku. W 2013 roku Instytut Paula Scherrera w Japonii opublikował badanie we współpracy z Toyota Research Laboratories, które potwierdziło, że efekt pamięci dotyczy baterii litowo-jonowych. Badania wykazały, że efekt ten jest bardzo mały. Wynosił zaledwie jedną tysięczną wolta. Zmiana tej wielkości nie będzie zauważalna dla typowego użytkownika. Może to oznaczać tylko jedno: montowanie baterii w smartfonach wprowadzonych na rynek po 2009 roku to kompletna strata czasu.

Jak ładować baterię w telefonie? Wierzysz w efekt pamięci czy formowanie ogniw? Czy często ładujesz swój smartfon? Zapraszamy do dyskusji!

Firma Green Cell brała udział w pisaniu tego tekstu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź ROOTBLOG w Google News!